Lajčák si prevzal v Sofii čestný doktorát tamojšej univerzity

25.10.2019 14:30

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si v druhý deň oficiálnej návštevy Bulharska prevzal čestný doktorát z rúk rektora prestížnej Univerzity národného a svetového hospodárstva v Sofii Statiho Stateva. Informoval o tom Tlačový odbor MZVaEZ SR.

Šéf slovenskej diplomacie vo svojom vystúpení zdôraznil, že má k Bulharsku veľmi blízky vzťah a viaže ho k nemu osobná emócia, keďže na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO) vyštudoval bulharčinu, ako aj históriu, kultúru a reálie tejto krajiny a ešte ako študent piateho ročníka absolvoval trojmesačnú stáž na československom zastupiteľskom úrade v Sofii.

Odvtedy prešli obe krajiny kus cesty, keď v tom čase boli za pomyselnou železnou oponou a dnes sú partnermi v rámci Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

„Začlenenie Slovenska a Bulharska bolo historickou udalosťou, ktorá nám dala šancu pripojiť sa k rodine európskych štátov. O to väčšie je moje sklamanie, že pred pár dňami sme podobnú príležitosť neposkytli Severnému Macedónsku a Albánsku. Osobne neviem túto situáciu opísať inak ako chybu a historické zlyhanie,“ uviedol Lajčák.

Zároveň skonštatoval, že pred Slovenskom i Bulharskom dnes stoja vážne globálne výzvy, ktoré sú čoraz komplexnejšie.

Univerzita národného a svetového hospodárstva v Sofii si na budúci rok pripomenie storočnicu svojho vzniku. Patrí medzi najväčšie univerzity svojho druhu v juhovýchodnej Európe. Aktuálne na nej študuje okolo 22 000 študentov, pričom väčšina členov súčasnej bulharskej vlády patrí medzi jej absolventov, informuje slovenské ministerstvo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bulharsko #Miroslav Lajčák #Sofia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku