Lajčák si prevzal v Sofii čestný doktorát tamojšej univerzity

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si v druhý deň oficiálnej návštevy Bulharska prevzal čestný doktorát z rúk rektora prestížnej Univerzity národného a svetového hospodárstva v Sofii Statiho Stateva. Informoval o tom Tlačový odbor MZVaEZ SR.

25.10.2019 14:30
debata (11)

Šéf slovenskej diplomacie vo svojom vystúpení zdôraznil, že má k Bulharsku veľmi blízky vzťah a viaže ho k nemu osobná emócia, keďže na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO) vyštudoval bulharčinu, ako aj históriu, kultúru a reálie tejto krajiny a ešte ako študent piateho ročníka absolvoval trojmesačnú stáž na československom zastupiteľskom úrade v Sofii.

Odvtedy prešli obe krajiny kus cesty, keď v tom čase boli za pomyselnou železnou oponou a dnes sú partnermi v rámci Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

„Začlenenie Slovenska a Bulharska bolo historickou udalosťou, ktorá nám dala šancu pripojiť sa k rodine európskych štátov. O to väčšie je moje sklamanie, že pred pár dňami sme podobnú príležitosť neposkytli Severnému Macedónsku a Albánsku. Osobne neviem túto situáciu opísať inak ako chybu a historické zlyhanie,“ uviedol Lajčák.

Zároveň skonštatoval, že pred Slovenskom i Bulharskom dnes stoja vážne globálne výzvy, ktoré sú čoraz komplexnejšie.

Univerzita národného a svetového hospodárstva v Sofii si na budúci rok pripomenie storočnicu svojho vzniku. Patrí medzi najväčšie univerzity svojho druhu v juhovýchodnej Európe. Aktuálne na nej študuje okolo 22 000 študentov, pričom väčšina členov súčasnej bulharskej vlády patrí medzi jej absolventov, informuje slovenské ministerstvo.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Bulharsko #Sofia #Miroslav Lajčák