Prokurátor podal obžalobu na synovca Pavla Pašku v kauze nákupu ultrazvukov

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu v Pezinku na Branislava P. obvineného zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v kauze nákupu ultrazvukov pre košickú nemocnicu.

29.10.2019 11:37 , aktualizované: 13:47
debata (6)

Ako potvrdila hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová, obžaloba bola podaná už 25. októbra. Podľa správ portálu aktuality.sk, ktorý na prípad upozornil, ide o synovca nebohého expredsedu Národnej rady SR Pavla Pašku.

„Skutok bol založený na tom, že zo strany obvineného došlo k uprednostneniu víťaza verejnej súťaže tak, že sám nastavil podmienky na technické špecifikácie a vybavenie štyri USG zariadení pre potreby nemocnice Luisa Pasteura v Košiciach pri verejnom obstarávaní, čím uprednostnil vopred vybranú spoločnosť,“ objasnila hovorkyňa ÚŠP.

Podanie obžaloby potvrdila aj hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. „Na ŠTS bola podaná obžaloba vo veci obvineného Ing. B.P.,MPH dňa 28. októbra. Vec napadla do senátu 3T v Banskej Bystrici, bola pridelená zákonnému sudcovi, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe v zmysle Trestného poriadku,“ priblížila ďalej Kudjáková. Spis v prípade má 1900 strán.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) v roku 2013 obstarávala štyri ultrazvuky na viaceré oddelenia. Zákazka zaujala 13 firiem, prihlásila sa však iba spoločnosť Wega-MS, ktorá zákazku aj dostala. Vo výberovej komisii, ktorá rozhodla o nákupe od firmy Wega-MS, sedel ako šéf obstarávania aj Branislav P.

Okrem diskriminačných kritérií, ktoré tendru vyčítali konkurenčné firmy, bola problémom aj cena prístrojov. V porovnaní s českými nemocnicami vyšli košickú nemocnicu tieto ultrazvuky až dvojnásobne drahšie.

Na prípad v krátkosti reagovala UNLP. „Keďže vo veci ešte nebolo rozhodnuté, nie je dôvod prijímať akékoľvek personálne opatrenia. Branislav P. u nás naďalej pracuje ako radový referent na oddelení verejného obstarávania,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #ultrazvuk #Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura