Pellegrini: Mrzí ma, že nevieme nájsť podporu pre stratifikáciu v klube

30.10.2019 12:24

Reforma nemocníc, takzvaná stratifikácia, stále nemá podporu v poslaneckom klube Smeru. Povedal to premiér Peter Pellegrini (Smer) pred stredajším rokovaním vlády s tým, že ho tento postoj mrzí. Dodal, že s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru) budú hľadať kroky, ktoré možno podniknúť v rámci reformy nemocníc už teraz.

„Stále nevieme nájsť podporu v našom poslaneckom klube, čo ma nesmierne mrzí, pretože reformu už podporujú všetci, všetci cítia, že sa musíme posunúť dopredu. Mňa mrzí postoj niektorých poslancov z nášho klubu, ktorí si myslia, že to je niečo zlé. Neviem pochopiť, prečo si to myslia. Dnes na nich nemám páky,“ skonštatoval premiér.

O reforme sa bude rozprávať s ministerkou zdravotníctva. Zvážiť podľa jeho slov ešte musia všetky varianty vyplývajúce z vládou schváleného znenia a započať kroky, ako napríklad zber údajov a definovanie kvalitatívnych parametrov, ktoré možno urobiť už teraz. „Alebo uvidíme, či Národná rada bude mať predsa len ešte dve schôdze, tým pádom bude možné absolvovať v prvom čítaní spolu s rozpočtom aj reformu nemocníc,“ dodal.

Premiér vysvetlil, že požiadavka na presunutie reformy nemocníc z októbrovej schôdze prišla z parlamentu. Dôvodom boli podľa jeho slov indície, že by novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, v ktorej je reforma zahrnutá, nezískala dostatočnú podporu.

Potrebu stratifikácie vidí aj minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). „Je potrebná, stav zdravotníctva je taký, že treba začať konať. Škoda, že sme nenaštartovali proces, predložený materiál sme mohli upraviť pozmeňujúcimi návrhmi,“ skonštatoval. Predpokladá, že o presunutie požiadala ministerka preto, lebo návrh nemal dostatočnú podporu.

Parlament mal reformu nemocníc na októbrovej schôdzi, napokon o nej však nehlasoval, presunul ju na ďalšie zasadnutie. O stiahnutie návrhu ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú požiadali preto, že návrh nemal dostatočnú politickú podporu.

Reforma nemocníc má pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice by mali podľa návrhu postupne nastaviť kritériá, ktoré by to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Novela sa nachádza v prvom čítaní.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Andrea Kalavská #Peter Pellegrini #stratifikácia nemocníc
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku