O predĺžení väzby Alene Zsuzsovej a spol. bude súd rozhodovať 13. novembra

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku bude o pár dní rozhodovať o predĺžení väzby pre Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, po podaní obžaloby v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

05.11.2019 13:25
debata

„Neverejné zasadnutie, na ktorom senát ŠTS bude rozhodovať o väzbe po podaní obžaloby pre troch obvinených v trestnej veci vedenej proti T. Sz. a spol., sa bude konať 13. novembra,“ informovala v utorok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Ďalšiemu obvinenému Zoltánovi Andruskóovi bola už väzba predĺžená. Termín zasadnutia, na ktorom súd bude schvaľovať dohodu o vine a treste, ktorú nedávno uzavrel Zoltán A. s prokurátorom, zatiaľ nie je známy.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal 21. októbra na ŠTS v Pezinku obžalobu na obvinených Mariana Kočnera a ďalšie tri osoby v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy, 21. októbra.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd 21. októbra obžalobu na obvinených T. Sz., M. M., A. Zs. a M. K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a pre ďalšie trestné činy. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy,“ uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Jeden skutok sa týka vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018. Druhý vraždy Petra Molnára z roku 2016. Vyšetrovací spis má viac ako 25 000 strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán.

Dvojicu zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70 000 eur. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva.

Ľudia na námestiach žiadali vyšetrenie vraždy, potrestanie páchateľov aj predčasné voľby. Neskôr od požiadavky predčasných volieb iniciatíva ustúpila. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer).

debata chyba
Viac na túto tému: #predĺženie väzby #vražda novinára Jána Kuciaka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy