ÚVO sa v súvislosti so záchrankovým tendrom obrátil na Európsku komisiu

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa pre tohtoročný záchrankový tender obrátil na Európsku komisiu. Žiada ju o stanovisko k otázke súladu slovenskej právnej úpravy týkajúcej sa výberového konania na licencie pre záchranky s európskou legislatívou. Informovala o tom riaditeľka tlačového odboru ÚVO Janka Zvončeková.

04.12.2019 11:24
SR zdravotníctvo sanitky Košice KEX Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

„Úrad má niekoľko právnych otázok v súvislosti s výberovým konaním. Za účelom podrobnejšieho zistenia skutkového stavu a určenia ďalšieho postupu úradu v danej veci sme sa obrátili na všetky relevantné subjekty a vyžiadali si od nich stanovisko. Oslovili sme ministerstvo zdravotníctva, samotný úrad pre dohľad a iné dotknuté subjekty,“ uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

ÚVO skúmalo argumenty ministerstva zdravotníctva, že na výberové konanie na licencie na záchranky sa nevzťahujú predpisy o verejnom obstarávaní. „Všetky stanoviská a právne názory sme zobrali na vedomie. No vzhľadom k tomu, že aj legislatíva, na ktorú sa rezort zdravotníctva odvoláva, podlieha európskemu právu, obraciame sa na Európsku komisiu so žiadosťou o stanovisko,“ objasnil Hlivák.

V súvislosti s pochybnosťami o nezaujatosti členov výberovej komisie sa tiež ÚVO obrátil na Generálnu prokuratúru a podal podnet na protest prokurátora.

Výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna sa týkalo 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE – Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností okolo tendra boli informácie denníka SME o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejši­u firmu.

Vtedajší šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško zaujatosť členov komisie odmietal. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou. Svojej funkcie sa pre kauzu vzdal.

Podnetom na tender sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra. Úrad pre verejné obstarávanie v kauze koná z vlastného podnetu. Na tender dostal podnet aj Najvyšší kontrolný úrad SR. Ministerstvo zdravotníctva už v reakcii na záchrankový tender predstavilo návrh nových pravidiel, podľa ktorých by sa mali licencie v budúcnosti prerozdeľovať.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #tender #záchranky #Úrad pre verejné obstarávanie