Poslanci presunuté opozičné návrhy zákonov neprerokujú, neschválili program schôdze

Presunuté opozičné návrhy zákonov poslanci na mimoriadnej 54. schôdzi Národnej rady (NR) SR neprerokujú. Plénum program schôdze neschválilo. Zasadnutie iniciovala opozícia, ktorá tvrdí, že presunutím jej návrhov boli porušené demokratické práva poslancov.

04.12.2019 14:12, aktualizované: 14:31
debata (16)

Za schválenie programu schôdze hlasovalo 56 poslancov, proti bolo 23 a 39 sa zdržali. Proti schváleniu programu hlasovala väčšina poslancov Smeru a nezaradení poslanci Peter Marček a Rastislav Holúbek. Rovnako proti hlasoval aj predseda SNS Andrej Danko, zvyšní poslanci SNS sa zdržali rovnako ako Most-Híd. Opozícia hlasovala za schválenie programu.

Na mimoriadnej schôdzi mali poslanci prerokovať návrhy, ktoré boli presunuté. Na programe tak malo byť 64 bodov. Okrem opozičných návrhov boli medzi nimi aj dva koaličné. Opoziční poslanci zdôraznili potrebu prerokovania týchto návrhov, tvrdia, že je to ich ústavné právo.

O presunutí viac ako polovice návrhov zákonov predložených na aktuálnu 53. schôdzu parlamentu rozhodli poslanci minulý týždeň hlasovaním v pléne. Procedurálny návrh predložil predseda Smeru Robert Fico. Odôvodnil ho potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Koaliční lídri avizovali, že schôdzu iniciovanú opozíciou neotvoria. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár argumentoval tým, že väčšina presunutých bodov boli recyklované návrhy zákonov, ktoré parlament už viackrát odmietol.

Opozícia už avizovala, že ak koalícia odmietne otvoriť mimoriadnu schôdzu na prerokovanie ich návrhov, bude sa podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča snažiť vyvodzovať zodpovednosť voči premiérovi a podpredsedovi Smeru Petrovi Pellegrinimu. Nezaradení poslanci pôsobiaci v koalícii Progresívne Slovensko (PS)-Spolu už avizovali, že v prípade neotvorenia schôdze podajú podnet na Ústavný súd (ÚS) SR.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #opozícia #NR SR #návrh zákona
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy