OĽaNO vyzýva Sólymosa, aby bol projekt Hrnčiarovej chaty riadne posúdený

Opozičné hnutie OĽaNO vyzýva ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd), aby neignoroval odporúčania ochranárov Národného parku Malá Fatra, a žiada, aby bol projekt rekonštrukcie Chaty pod Chlebom riadne posúdený s dôrazom na vzácne biotopy. Chata patrí spoločnosti podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara (Most-Híd). Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR aj Hrnčiar už v septembri uviedli, že chata sa nachádza vo frekventovanom území.

10.12.2019 13:07
parlament, odlozene verejne hlasovanie,  Hrnciar, Foto: , ,
Andrej Hrnčiar
debata (7)

Poslanci žiadajú ministra, aby nariadil vykonanie posudzovania vplyvov projektu na životné prostredie, tzv. EIA. Poslanec Ján Budaj (OĽaNO) tvrdí, že tento schvaľovací proces obišli. Hnutie tiež vyzýva Hrnčiara, aby dodržiaval zákonné postupy.

Chata je podľa poslancov za OĽaNO vzdialená asi 28 metrov od národnej prírodnej rezervácie v piatom stupni ochrany prírody, kde je vylúčený akýkoľvek zásah človeka. Zo živočíchov sa podľa hnutia v tejto oblasti vyskytujú druhy ako napríklad rys ostrovid, medveď hnedý, tetrov hlucháň či myšovka vrchárska.

Hrnčiar chce chatu rekonštruovať, poslanci tvrdia, že správa národného parku nebola požiadaná o stanovisko, tak ako býva štandardom. Stanovisko namiesto nej vydala ŠOP SR. „Aby obišli tento dôležitý úrad, ktorý by určite povedal, že tu musí byť EIA. Nebudete stavať, pokým neposúdime všetky vplyvy a kým sa nepozrieme na ten projekt, či nepoškodí dané pásmo,“ povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Eduard Heger.

Poslanci hovoria o politickom pozadí celého procesu, pretože Hrnčiar a minister Sólymos sú súčasťou jednej strany. Hnutie pripomína, že minister nominuje vedenie ŠOP SR a tiež odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade Žilina vedie nominant Mosta-Híd.

V septembri tohto roka na prípad rekonštrukcie upozornil ochranár Erik Baláž. Hrnčiar vtedy obvinenia odmietol. Pripomenul, že v okolí Chaty pod Chlebom je už dnes masívny pohyb stoviek turistov a hlucháň na pobyt dávno rezignoval. „Napokon, ak by ohrozenie chránených druhov bolo pravdivé, nemohla by predsa dostať povolenie lanovka, ktorá je ešte vo vyššom stupni ochrany,“ reagoval v septembri Hrnčiar.

To, že sa v oblasti v bezprostrednej blízkosti nevyskytuje hlucháň hôrny a že ide o veľmi frekventované miesto, v septembri potvrdila aj ŠOP SR. Rekonštrukcia chaty v navrhovanom rozsahu nemôže mať podľa Štátnej ochrany prírody negatívne vplyvy na biotopy.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #malá fatra #Štátna ochrana prírody SR #Andrej Hrnčiar #László Solymos