Pellegrini: Dankov status zodpovedá hodine, o ktorej bol písaný. Danko: Netrpím žiadnym fetišom

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) je zjavne nervózny. Myslí si to predseda Národnej rady SR a šéf SNS Andrej Danko, reagujúci na slová, ktoré Pellegrini vyriekol na jeho adresu. Ten si myslí, že Danko sa mu mstí za stopnutie armádnych nákupov.

05.01.2020 18:45
debata (209)

"Ubezpečujem ho, že netrpím na rozdiel od neho žiadnym fetišom, ale ide mi vždy o riešenie problémov, zdôraznil Danko, ktorý Pellegriniho výroky, naznačujúce, že postoje šéfa SNS sú urazenou reakciou na stopnutie armádnych nákupov, označil za klamstvo.

Pellegrinimu podľa Danka chýba práve schopnosť riešiť problémy. „Ukazuje sa, že problémy nerieši, ale už 20 rokov ich v politike necháva vyhniť,“ dodal na jeho adresu.

Danko je naďalej presvedčený, že premiér situáciu, ktorá sa týka slovenských vojakov na misii v Iraku, podcenil. Je však rád, že po nedeľňajšom stretnutí Pellegriniho s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek dohodli spoločný postup. „Musíme koordinovať všetky kroky v Iraku pre bezpečnosť našich vojakov,“ dodal.

Danko opätovne zdôraznil, že piatkový (3. 1.) americký útok, po ktorom zomrel iránsky generál Kásem Solejmání, nezvýšil iba napätie v regióne Blízkeho východu, ale ohrozil aj celosvetový mier a prípadná ďalšia eskalácia napätia by sa dotkla aj Európy. „Musíme si uvedomiť, aké riziko hrozí aj s migrantmi vo vzťahu k EÚ, ak nastane konflikt medzi USA a Iránom,“ poznamenal šéf SNS.

Za správaním Andreja Danka je stopnutie armádnych nákupov, mieni Pellegrini

Obsah statusu Andreja Danka zrejme zodpovedá nočnej hodine, v ktorej bol napísaný. Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) to uviedol na margo vyjadrení predsedu SNS Andreja Danka, ktorý v sobotu (4. 1.) pred polnocou požiadal premiéra prostredníctvom médií, aby stiahol z Iraku slovenských vojakov, pričom ho vyzval, „aby nebol zbabelcom“.

Pellegrini vníma Dankove slová nielen ako nehodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa, ale aj ako súčasť urazenej reakcie na Pellegriniho rozhodnutie nepokračovať v miliardových nákupoch pre armádu. „Ja vnímam, že asi dva mesiace trpí fetišom na moju osobu a že štartom bolo pravdepodobne moje rozhodnutie nepokračovať v miliardových nákupoch pre armádu. Odvtedy vnímam tento negatívny postoj k mojej osobe,“ okomentoval Pellegrini Danka.

Zároveň odmietol takéto správanie napodobňovať. „Ja sa nikdy neznížim k takému jednoduchému, emocionálnemu a dakedy až primitívnemu spôsobu robenia politiky,“ dodal.

Dankovi odkázal, že nepotrebuje usmernenia, ako má postupovať a čo má robiť. "Na rozdiel od pána predsedu Národnej rady, ktorý má viesť rokovania parlamentu, ja mám ďaleko vyššiu zodpovednosť. A budem si v tejto pozícii vždy zachovávať takú mieru profesionality a zodpovednosti, aby SR zachovala svoj kredit, dodal premiér.

Slovná prestrelka medzi Pellegrinim a Dankom sa strhla po sobotňajších (4. 1.) vyjadreniach šéfa SNS, ktorými žiadal Pellegriniho o neodkladné stiahnutie slovenských vojakov na misii v Iraku, a premiéra vyzval, „aby nebol zbabelcom“. Pellegrini mu odkázal, že mu nemusí radiť, čo má robiť. Ozrejmil, že nekoordinované a svojvoľné snahy o evakuáciu malej skupiny slovenských vojakov môžu, naopak, ohroziť ich bezpečnosť. Po rozhodnutí irackých orgánov žiadajúcich ukončiť prítomnosť cudzích vojsk na území krajiny, dal premiér inštrukciu veľvyslancovi SR v NATO. Má podporiť návrh v prospech ukončenia výcvikovej misie v Iraku a návrat slovenských vojakov na Slovensko v prípade, ak na pondelkovom (6. 1.) rokovaní Rady NATO bude takýto návrh predložený.

209 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #Peter Pellegrini #armádne nákupy #zabitie Solejmáního