Pokračuje proces v kauze zariadenia pre seniorov Iris

Pred sudcom Okresného súdu (OS) Bratislava I pokračuje vo štvrtok hlavné pojednávanie v kauze zariadenia pre seniorov Iris, kde figuruje ako obžalovaný falošný lekár Ivan B. a falošná zdravotná sestra Vanessa P. Obžalovaného na štvrtkové pojednávanie eskortovali z väzby. Vanessa P. dala súhlas na pojednávanie v neprítomnosti. Táto obžalovaná urobila 17. októbra 2019 pred samosudcom vyhlásenie o vine, a teda priznala vinu.

06.02.2020 10:17 , aktualizované: 11:31
Iris / súd / Foto:
Obžalovaný Ivan B. počas príchodu na hlavné pojednávanie v kauze zariadenia pre seniorov Iris na Okresnom súde Bratislava I. Bratislava, 6. február 2020.
debata

Sudca vylúčil verejnosť z časti štvrtkového procesu na ktorom sa majú čítať svedecké výpovede. Dopoludnia vypovedala znalkyňa z odboru psychiatrie a znalec z odboru psychológie.

Znalkyňa u dvojice nediagnostikovala závislosť na alkohole ani na drogách a obaja podľa nej vedeli rozpoznať dôsledky svojho konania. U obvinenej, ktorá je stíhaná na slobode, diagnostikovala somatické ochorenie, poruchu osobnosti a panickú poruchu.

„V čase skutku neboli rozpoznané žiadne závažné ochorenia, ktoré by ovplyvnili jej správanie a schopnosť rozpoznať závažnosť svojich činov. V súčasnosti obvinená užíva antidepresívum a navštevuje psychiatra. Obvinená v čase konania dokázala plne rozpoznať vážnosť svojho chovania,“ uviedla znalkyňa, ktorej posudok sa z väčšej časti čítal z prípravného konania.

U obžalovaného falošného lekára zase diagnostikovala panickú poruchu, ktorá sa prejavuje záchvatmi úzkosti. Prebieha epizodicky, môžu byť obdobia bez ťažkostí, ako v rokoch 2014 a 2016.

„Potom sú obdobia, ktoré sú s ťažkosťami a návalmi záchvatov paniky. Zistenia, ku ktorým dospel ošetrujúci psychiater, sa zhodujú so závermi znaleckého posudku. Liečba zo strany ošetrujúceho psychiatra bola štandardná, obvinený užíval antidepresíva, ktoré sa bežne podávajú na liečbu panickej poruchy. Panická porucha je liečiteľná, ale porucha osobnosti nie je liečiteľná,“ zdôraznila mimo iného znalkyňa.

Podľa psychológa Vanessa P. najskôr nastúpila do zariadenia ako upratovačka, potom si spravila ošetrovateľský kurz, zariadenie označila ako značne personálne poddimenzované. Obžalovaného vnímala ako šéfa, ale zároveň ako lekára, za ktorého sa vydával. Podával infúzie, lieky a úkoloval svojich zamestnancov k podávaniu liekov.

Niektorí uviedli, že ich rodinní príbuzní boli priväzovaní, aby nechodili po zariadení, a že boli aj bití. Ivan B. mal zároveň kontaktovať osoby s cieľom sexuálneho styku za finančnú odmenu. Poškodeným mal zatajiť, že má potvrdenú infekciu vírusom HIV. Ivan B. už dávnejšie potvrdil, že má HIV vírus, avšak lieči sa a 15 rokov berie pravidelne lieky.

Vanessa P. a Ivan B. sú obžalovaní zo zločinu poškodzovania zdravia a obžalovaný Ivan B. aj zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie. V zariadení mali klientom indikovať a podávať lieky a liečivá intravenózne, intramuskulárne vo forme tabliet a kvapiek.

To aj napriek tomu, že na to nemali predpísanú odbornú spôsobilosť. Mohlo tak dôjsť k ohrozeniu zdravia, či až k smrti klientov. V zariadení zomrelo viacero pacientov a niektorých z nich exhumovali. Veľa pacientov však bolo spopolnených. Pozostalí si uplatňujú odškodné od 700 do 30 000 eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #súd #kauza #sociálne zariadenie Iris