Výbor, ktorý sa mal zaoberať NFŠ nerokoval, nebol uznášaniaschopný

Mimoriadny Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, na ktorom sa malo rokovať o okolnostiach výstavby a odkúpenia Národného futbalového štadióna (NFŠ), sa z dôvodu neuznášaniaschopnosti členov výboru neuskutočnil.

07.02.2020 13:51 , aktualizované: 14:38
narodny futbalovy stadion, Foto:
debata (12)

Na výbor prišli z 13 členov výboru len piati. Ostatní členovia sa podľa slov predsedu výboru Ľubomíra Petráka (Smer) riadne ospravedlnili. „Minimálne v dvoch prípadoch ide o vážne zdravotné a rodinné dôvody,“ uviedol.

Zvolanie parlamentného školského výboru v súvislosti s odkúpením NFŠ iniciovala Veronika Remišová (nezaradená). Opozičná poslankyňa podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, ktoré sa týka podpisovania dodatkov a zmluvy o budúcej kúpnej zmluve na štadión.

Kauza Národného futbalového štadióna sa môže podľa Remišovej skončiť ako kauza Lemikonu, teda, že štát príde o peniaze, ktoré platiť nemal. Tá v piatok opätovne vyzvala ministerku školstva Martinu Lubyovú (SNS), aby žiadne dodatky týkajúce sa NFŠ nepodpisovala a všetky dokumenty, ktoré sa tohto dodatku týkajú, zverejnila. Podľa Remišovej sa podmienky odkúpenia štadióna menili tak, že mohol byť výrazne znevýhodnený štátny záujem a celá záležitosť nie je právne v poriadku.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR sa bráni tým, že zmluvné procesy boli odsúhlasené Európskou komisiou. V prípade dodatočných nákladov na výstavbu poukazuje rezort na to, že boli spôsobené požiadavkami, vyplývajúcimi so zmeny štandardov Európskej futbalovej únie (UEFA), požiadavkami na bezpečnostnú infraštruktúru objektu, ale aj vyvolanými investíciami, ktoré si vyžiadali dopravné riešenia v okolí štadiónu ako podmienku pre kolaudáciu stavby.

MŠVVaŠ zdôraznilo, že oprávnenosť dodatočných nákladov verifikoval audit poradenskej spoločnosti KPMG. Stanovená cena po zohľadnení oprávnenosti nákladov bolo o 20 miliónov nižšia ako návrh odkupnej ceny zo strany investora. Zvýšenie ceny musí ešte odsúhlasiť Európska komisia, Protimonopolný úrad SR i Úrad pre verejné obstarávanie.

NFŠ začali stavať na začiatku septembra 2016. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna a NFŠ poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 milióna eur. Tá bude odrátaná z ceny pri odkúpení. Dodatkom v roku 2016 sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur.

V priebehu roka 2018 v posledných fázach výstavby sa hovorilo o zvýšení nákladov. Vláda minulý týždeň odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na NFŠ, podľa ktorého sa cena zvýši na 98 447 000 eur. Pri odrátaní príjmu z prenájmu za parkovacie miesta (6,25 milióna eur) sú zvýšené náklady na verejné financie vo výške necelých 17 miliónov eur.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #výbor NR SR #Národný futbalový štadión