ÚS: Zákon o štátnych cenách nie je v rozpore s ústavou

12.02.2020 12:18, aktualizované: 14:56

Zákon o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR.

Podľa zákona udeľuje cenu Jozefa Miloslava Hurbana predseda Národnej rady (NR) SR a cenu Alexandra Dubčeka vláda SR. Právnu normu, ktorú prijal parlament s účinnosťou od 1. januára 2018, napadol na ÚS vtedajší prezident SR Andrej Kiska. Argumentoval, že štátne vyznamenania, za ktoré označil aj novozriadené štátne ceny, môže podľa ústavy udeľovať len hlava štátu, pokiaľ na to nesplnomocní iný orgán. S jeho podaním sa stotožnila aj súčasná prezidentka SR Zuzana Čaputová.

"Ústavný súd vykonal rozsiahlu analýzu – historickú, komparatívnu, týkajúcu sa pojmu štátnych vyznamenaní a štátnych cien, jednak z hľadiska ich spoločenskej hodnoty, určitých formálnych a materiálnych znakov, ktoré sa zohľadňujú pri ich udeľovaní, a dospel k záveru, že štátne ceny udeľované podľa tohto zákona nemožno považovať za štátne vyznamenania.

Rozhodujúcou skutočnosťou najmä je, že štátne ceny sa neudeľujú v mene Slovenskej republiky, na rozdiel od štátnych vyznamenaní udeľovaných prezidentom SR," uviedol pre novinárov predseda ÚS Ivan Fiačan. Podľa ÚS tak parlament prijatím zákona nezasiahol do ústavou vymedzených právomocí hlavy štátu udeľovať štátne vyznamenania.

„Rozhodnutie Ústavného súdu, samozrejme, treba rešpektovať. Z toho, čo bolo vyhlásené, bolo vidieť, že si plénum dalo záležať na kvalitnom odôvodnení. S písomným odôvodnením som ešte nemal čas sa oboznámiť, lebo to je podstatne dlhšie ako to vyhlásené,“ reagoval právny zástupca prezidentky Peter Kubina.

Príslušný zákon stanovuje, že štátne ceny sa udeľujú za zásluhy, výsledky práce alebo činy mimoriadne významné pre rozvoj jednotlivých oblastí spoločenského, ekonomického alebo kultúrneho života v SR. Ich súčasťou, na rozdiel od štátneho vyznamenania, je aj finančná odmena, a to v sume 25-násobku priemernej mesačnej mzdy. Zatiaľ štátnu cenu nikomu neudelili.

Zákon schválila NR SR v októbri 2017. Podľa vtedajšieho premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vládna koalícia tak urobila aj pre nesúhlas s tým, ako prezident Kiska udeľoval štátne vyznamenania. Danko chce ešte do volieb udeliť štátnu cenu J. M. Hurbana

Danko by chcel ešte volieb odovzdať cenu

Predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko by chcel ešte do parlamentných volieb odovzdať cenu Jozefa Miloslava Hurbana. Povedal to v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, podľa ktorého zákon o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka nie je v rozpore s Ústavou SR.

„Urobím všetko pre to, aby som ešte stihol do 29. februára, možno pri príležitosti výročia smrti Jozefa Miloslava Hurbana, odovzdať túto cenu, tak aby sme naplnili to, čo nám zákon umožňuje,“ povedal Danko na stredajšej tlačovej konferencii. Danko je podľa svojich slov rád, že došlo k uznaniu zo strany ÚS.

#Ústavný súd SR #štátne ceny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku