Hlasovanie o troch skrátených konaniach sa presunulo. Chýbali poslanci

Parlament odložil hlasovanie o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok. Hlasovanie bolo odložené na utorok 25. februára o 10. hodine. Poslanci ukončili v piatok štvrtý rokovací deň 58. schôdze Národnej rady (NR) SR diskusiou k Istanbulskému dohovoru.

21.02.2020 10:17 , aktualizované: 14:34
debata (578)

Plénum v piatok dorokovalo všetky tri návrhy na skrátené konanie. Nebolo však ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov. Prítomných bolo len 68 zákonodarcov. Opoziční poslanci zo strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci sa prezentovali ako neprítomní na hlasovaní. Rovnako aj klub Most-Híd okrem poslanca Eduarda Adamčíka, ktorý bol za.

Za skrátené konanie k 13. dôchodku hlasovali poslanci Smeru, SNS, nezaradení poslanci Peter Marček a Martina Šimkovičová aj celý klub ĽSNS. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar preto musel hlasovanie odložiť na utorok doobeda. V pondelok 24. februára parlament rokovať nebude.

Opozícia označila neúspešné hlasovanie za pokrytectvo koalície

Opozícia označila hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom na mimoriadnej schôdzi za pokrytectvo vládnej koalície. Zhodli sa na tom poslanci NR SR Miroslav Beblavý (nezaradený), Eduard Heger, (OĽaNO) a Karol Galek (SaS).

„Sme radi, že sa im nepodarilo presadiť skrátené legislatívne konanie,“ povedal po neúspešnom hlasovaní Beblavý s tým, že členovia koalície sami nechcú nič meniť, ale využívajú sociálne opatrenia na volebnú kampaň.

„Ak im tak veľmi záleží na ľuďoch, kde sú ich poslanci? To je jasná vizitka,“ vyhlásil Heger s tým, že poslanci Smeru sa otočili chrtom vlastným voličom. Galek označil vládne návrhy na mimoriadnej schôdzi za predvolebnú korupciu. „Ani oni sami neboli presvedčení, že je to dobrý nápad a na schôdzi sa nezúčastnili,“ podotkol.

Predseda Sme rodina Boris Kollár po hlasovaní skonštatoval, že šéfovi Smeru nejde o presadenie sociálnych opatrení, hovorí o predvolebnom divadle. Robert Fico si podľa neho nesplnil domácu úlohu, pretože nevedel zabezpečiť dostatočný počet poslancov na hlasovanie.

Poslanci za Smer nevedia, prečo ich kolegovia chýbali

Poslanci NR SR za Smer nevedeli povedať, prečo viacerí ich kolegovia chýbali na hlasovaní o návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku. Sú presvedčení, že v utorok (25. 2.) sa návrhy podarí schváliť.

„Boli sme skoro všetci,“ povedal poslanec Jozef Valocký (Smer) s tým, že nevedel, kde sú tí, ktorí neprišli. „Ja si myslím, že to schválime v utorok,“ dodal. Podľa jeho slov sú niektorí poslanci za Smer chorí. Ani poslanec Dušan Muňko (Smer) nevedel povedať, čo sa stalo, keď nebol parlament uznášaniaschopný.

„Všetci sú pripravení, nebojte sa,“ povedal novinárom poslanec Ľubomír Vážny (Smer). „Neviem, kde sú, tak sa opýtajte ich,“ odpovedal na otázku, kde sú poslanci, ktorí v rokovacej sále chýbali.

Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej sa o návrhoch zákonov rokuje, zvolali poslanecké kluby Smeru a SNS. Pri hlasovaní o skrátenom konaní neboli prítomné aj dve poslankyne za SNS.

„Musíme to rešpektovať, bohužiaľ to niekedy aj takto dopadne,“ reagoval poslanec za SNS Dušan Tittel. Dodal, že vzhľadom na vývoj schôdze nevedeli predpokladať, kedy bude hlasovanie. Verí, že v utorok bude hlasovanie úspešnejšie.

Danko: Žiadna tragédia sa nedeje

Hlasovanie o návrhu na skrátené legislatívne konanie k trom vládnym novelám na mimoriadnej schôdzi NR SR ukázalo, kto ako k návrhom pristupuje. Skonštatoval to po rokovaní predseda parlamentu Danko.

„Hlasovanie ukázalo, kto ako vážne myslí toto hlasovanie,“ uviedol Danko. Podľa jeho slov sa pri ňom otestovalo, akú podporu má skrátené legislatívne konanie. Dodal, že žiadna tragédia to nie je.

Poukázal na hlasovanie poslancov zo Sme rodina. „Sme rodina oklamala verejnosť, klame koalíciu a snaží sa parazitovať na témach,“ podotkol Danko s tým, že hnutiu o podporu sociálnych opatrení nejde.

Šéf SNS je podľa vlastných slov opatrný pri prídavku na dieťa. Navrhuje iný systém motivácie matiek. Bol by napríklad za úpravu platenia daní z príjmu pre pracujúce matky.

Strana SNS na sociálnej sieti spúšťa hlasovanie o tom, či ľudia chcú zrušenie diaľničných známok. Danko uviedol, že na základe tohto hlasovania sa SNS rozhodne, či návrh podporí v parlamente. Ľudia majú čas vyjadriť sa do utorka 25. februára do 10.00 h.

Poslanci ukončili rokovanie diskusiou k Istanbulskému dohovoru

Diskusiou k Istanbulskému dohovoru ukončili poslanci v piatok štvrtý rokovací deň 58. schôdze NR SR. Zídu sa opäť v utorok 25. februára o 9. hodine.

Nezaradená poslankyňa Anna Verešová v pléne vyhlásila, že nastal najvyšší čas, aby sme sa prestali zaoberať Istanbulským dohovorom. Nepodarilo sa totiž podľa nej vysvetliť, že je to „vynikajúca“ medzinárodná zmluva, naopak, podľa Verešovej má dohovor ideologický aj politický charakter. Upozornila, že vážnym problémom Slovenska je násilie v rodinách, na ženách, ale aj na deťoch, starých a chorých, a tento problém treba „konečne“ začať riešiť.

Podľa nezaradenej poslankyne Simony Petrík Istanbulský dohovor nemá ideologický charakter. „Jediná zmena pohľadu na muža a ženu je tá, aby muž pristupoval k žene ako k rovnocennej partnerke, aby sme smerovali k rodovej rovnosti,“ dodala s tým, že jediné rodové stereotypy, ktoré chce dohovor búrať, sú tie, aby sa muž nesprával k žene nadradene.

Istanbulský dohovor odmieta aj hnutie Sme rodina, podľa poslanca hnutia Milana Krajniaka sú v slovenskom právnom poriadku už zakotvené ustanovenia o predchádzaní násiliu na ženách. S odmietnutím dohovoru súhlasí aj poslanec za SNS Štefan Zelník.

Podľa poslankyne za SaS Zuzany Zimenovej ženy nemajú chrániť iba právne predpisy, ale aj celková spoločenská atmosféra. „Malo by platiť, že všetci sme si rovní,“ dodala v diskusii v parlamente.

Poslanci budú v diskusii k uzneseniu o Istanbulskom dohovore pokračovať v utorok ráno.

Ivan: NDS príde o desiatky miliónov

Diskusia o skrátenom legislatívnom konaní k návrhu zákona o zrušení diaľničných známok odštartovala v piatok štvrtý rokovací deň. V úvode k návrhu zákona o zrušení diaľničných známok vystúpil nezaradený poslanec Miroslav Ivan, ktorý konštatoval, že žiadna z podmienok na zrýchlený režim k tomuto návrhu nebola splnená. V pléne sa nachádzalo len zopár poslancov.

Ivan podotkol, že ako zlý nápad označil zrušenie diaľničných známok aj samotný minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Zdôraznil, že forma, akou sa predkladá tento návrh, je „hanbou“ pre túto vládu. Označil to ako „sociálny balík“.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podľa neho príde zrušením diaľničných známok o desiatky miliónov eur ročne, ktoré budú chýbať na opravu a údržby diaľnic a rýchlostných ciest. „My potrebujeme dať viac peňazí do ciest a vy z nich ešte beriete,“ zdôraznil Ivan. Tento návrh podľa neho nesmie prejsť „v žiadnom prípade“.

Pripomenul tiež autodopravcov, ktorí štrajkovali pre zlepšenie podmienok v tomto sektore. Vláda po rokovaniach schválila určité zľavy na dani z motorových vozidiel. Ivan však dodal, že tento návrh zákona zostal na vláde. „Ten návrh tu mal byť, tam hrozia hospodárske škody,“ vyhlásil s tým, že tento návrh mal byť momentálne prerokúvaný v skrátenom režime. „A za ten by sme zahlasovali všetci, predpokladám,“ do­dal.

Opatrenie presadzuje vládna SNS. Predseda NR SR a SNS Andrej Danko v pléne zdôraznil, že ak sa na Slovensku neurobí systémová zmena, nikdy diaľničná sieť dobudovaná nebude. „Berte to, prosím, len ako prínos pre ľudí, ktorí stoja v zápchach,“ zdôvodnil Danko s tým, že to nemalo za cieľ „ublížiť“ NDS.

Opozícia odmieta skrátený režim k zvýšeniu prídavku na dieťa

Parlament má v skrátenom režime rozhodnúť aj o zvýšení prídavku na dieťa, ktorý má stúpnuť až od januára budúceho roka. Upozorňujú na to niektorí opoziční poslanci, podľa ktorých nie je žiadny dôvod na skrátené legislatívne konanie.

Minister práce Ján Richter (Smer) vyčíslil, že suma prídavku na dieťa sa má zdvojnásobiť na 50 eur. „Súčasná platná suma sa javí ako nepostačujúca. Zvýši sa finančná podpora rodín s nezaopatrenými deťmi s cieľom odbremeniť rodičov od výdavkov,“ priblížil Richter. Podľa neho ide o posilnenie základných ľudských práv a slobôd garantovaných Ústavou SR. Snahou vlády je podľa ministra tiež zabrániť ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd.


VIDEO: Kresák: Otvorenie schôdze nemožno napadnúť na ústavnom súde.

Video

„Sme vo februári 2020 a vláda sa nám pokúša nahovoriť, že je dôvod na to, aby sme vo februári 2020 rokovali v skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona, ktorý má byť účinný o 10 mesiacov. Aké základné ľudské práva sú ohrozené? Aké hospodárske škody hrozia štátu, ako je ohrozená bezpečnosť štátu?“ pýtal sa Richtera opozičný poslanec za SaS Ondrej Dostál. Je presvedčený, že o tomto návrhu sa mohlo rokovať minulý rok.

„Po svojich troch vládach priznávate, že sú zrejme ohrozené sociálne práva občanov, lebo výška prídavku na dieťa je nedostatočná. Ešte by som uznal, že je nejaký drobný dôvod na rýchle schvaľovania zákona o 13. dôchodkoch, ale pri nich sa aspoň môžete tváriť, že ak sa majú už tento rok vyplácať, tak sa na to musí Sociálna poisťovňa pripraviť. Ale pri prídavku na dieťa sa už ani nedokážete tváriť, že sú dôvody na skrátené legislatívne konanie. Je to kampaň,“ vyhlásil Dostál.

Nezaradená poslankyňa Natália Blahová tiež toto opatrenie kritizuje a označila ho za „bezbrehú predvolebnú kampaň“. „Celé roky ste vytrvalo na rodiny s deťmi kašľali. Zdevastovaný bol celý sociálny systém, ktorý mal rodinám slúžiť. Musí to byť obrovský strach, že vás nezvolia, minister Richter,“ adresovala mu Blahová. Vyčíslila, že doteraz stúpli prídavky na dieťa o necelé dve eurá.

Aj ďalšia nezaradená poslankyňa Anna Verešová nerozumie tomu, aké sú mimoriadne okolnosti pre Smer, aby sa zvyšoval v skrátenom režime prídavok na dieťa. „Viete, aké sú mimoriadne okolnosti? Že už nebudete vládnuť,“ uviedla Verešová s tým, že vláda ide zvyšovať prídavky týždeň pred voľbami a s účinnosťou od 1. januára 2021. „Štyri roky vám tu hovorím, že prosím vás, uvedomte si, že treba upriamiť pozornosť na rodinu. Vy máte rodinu iba ako sociálny prípad. Rodinu je potrebné podporovať systémovo,“ myslí si Verešová. Minister práce Richter je osem rokov na tomto poste a podľa nej „hádže len darčeky rodinám pred voľbami“.

Richter tvrdí, že vláda ponúka riešenie dvojnásobného prídavku na dieťa nie náhodne. Vymenoval, že sa upravil príspevok pri narodení dieťaťa či materské. „Materské išlo rapídne hore, posun je, prorodinné opatrenia, ktoré majú záujem riešiť rodinu, tu sú. Dostali sme sa k obdobiu, keď je potrebné riešiť všetky deti,“ zdôvodnil zvýšenie prídavku Richter. „Je záujem robiť vyváženú politiku, aby neboli medzigeneračné roztržky,“ doplnil.

Rýchly priebeh schôdze

Poslanci NR SR o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom zákonov hlasovali v piatok o 12.00 h. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) v pléne informoval, že tradičné hlasovanie posunú z 11.00 h aj kvôli tomu, že sa na Bratislavskom hrade odovzdáva štátna cena Jozefa Miloslava Hurbana.

Otázne bolo, či bude parlament uznášaniaschopný, keďže v pléne sedelo len niekoľko zákonodarcov. Niekoľkokrát prepadlo poradie pre neprítomnosť v sále viacerým poslancom. Diskutovať mali o návrhu na skrátené legislatívne konanie pri vládnych opatreniach zameraných na zrušenie diaľničných známok či zvýšenie prídavkov na dieťa. Danko vylúčil rokovanie parlamentu počas víkendu.

578 debata chyba
Viac na túto tému: #NR SR #diaľničné známky #mimoriadna schôdza NR SR