Zavraždeného Kuciaka a jeho snúbenicu si pripomenuli opoziční politici aj pozostalí

21.02.2020 18:43, aktualizované: 19:25
kuciak kušnírová SNP námestie pietna spomienka...
Pietna spomienka pri príležitosti 2. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na námestí SNP v Bratislave. Autor: ,

Niekoľko stoviek ľudí sa dnes zhromaždilo na bratislavskom Námestí SNP, aby si na podujatí zorganizovanom opozičnými politickými stranami pripomenuli druhé výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na podujatí vystúpili aj rodičia Kuciaka a matka Kušnírovej.

Otec zavraždeného Jána, Jozef Kuciak, zhromaždených požiadal, aby sa zúčastnili na nadchádzajúcich parlamentných voľbách a aby sa rozhodovali „srdcom a hlavou“. „Každý jeden hlas je platný,“ povedal. Zlatica Kušnírová zase prítomných porosila, aby na zavraždený pár nezabudli. „Toto už nikdy nedovoľme,“ uviedla v súvislosti s vraždou.

VIDEO: Pietna spomienka pri príležitosti 2. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na námestí SNP v Bratislave.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na zhromaždení vyhlásil, že je potrebné dobojovať boj, ktorý začali Ján s Martinou. Súčasná vládna garnitúra podľa Matoviča Slovensko uniesla, to avšak patrí všetkým jeho obyvateľom. „Vy, nevoliči, prídite nám pomôcť,“ apeloval. Dodal, že v súčasnosti si ľudia nespokojní so situáciou na Slovensku môžu vybrať z bohatej ponuky politických subjektov.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) pripomenula vo svojom prejave rôzne kauzy, ktorým sa zavraždený Kuciak venoval. On ako aj zavraždená maltská novinárka Daphne Caruana Galizia boli podľa nej zavraždení vo svojich vlastných krajinách, pretože ich ovláda mafia. „Marian K. je vo väzbe nie vďaka, ale napriek vládnym politikom,“ povedala. Podujatia sa zúčastnil aj bývalý prezident a šéf strany Za ľudí Andrej Kiska. „Ja poviem len dve slová. Nikdy nezabudneme,“ vyhlásil. Druhé výročie vraždy investigatívneho novinára dnes pripomenie aj zhromaždenie iniciatívy Za slušné Slovensko.

Predseda mimoparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska si myslí, že všetko, čo po vražde vyšlo na povrch, ukázalo potrebu zmien. „Uplynuli dva roky od strašnej vraždy. Vraždy, ktorá nám ukázala, v akom stave je naša krajina. To všetko, čo po tej vražde vyšlo na povrch, ukázalo, aké obrovské zmeny potrebujeme a táto zmena je tu, je na dosah,“ doplnil Kiska.

Sviečky na námestí na pamiatku zavraždenej dvojice zapálili aj líder mimoparlamentnej koalície PS/Spolu Michal Truban a mimoparlamentného KDH Alojz Hlina.

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili pred dvoma rokmi 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Zavraždený Kuciak bol reportérom spravodajského portálu Aktuality.sk a špecialistom na dátovú žurnalistiku, ktorý vyhľadával a analyzoval informácie z verejných zdrojov. Venoval sa predovšetkým kauzám spojeným s daňovými a dotačnými podvodmi.

Kuciak písal aj o nezákonných aktivitách podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý sa mu z tohto dôvodu niekoľko mesiacov pred vraždou v septembri 2017 aj telefonický vyhrážal. Novinár podal na podnikateľa trestné oznámenie, ale polícia ho odmietla bez toho, aby Kočnera vypočula. Koncom septembra 2018 polícia v súvislosti s vraždou zadržala a obvinila štyri osoby: Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú. V marci 2019 z objednávky vraždy Jána Kuciaka obvinili aj podnikateľa Kočnera. Podľa obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry si mal vraždu novinára u Zsuzsovej objednať práve Kočner z pomsty za články, ktoré odkrývali jeho ekonomickú trestnú činnosť.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

27 debata
Viac na túto tému: #vražda novinára Jána Kuciaka #Bratislava