Matovič potvrdil vznik štvorkoalície, máme zoznam členov vlády

Strany a hnutia OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa dohodli na zostavení novej vlády. Novinárom to potvrdil líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením vlády.

13.03.2020 14:18 , aktualizované: 22:48
debata (1063)

Rezort financií pripadne hnutiu OĽaNO. Šéf SaS Richard Sulík bude prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku a zároveň minister hospodárstva.

Video: Lídri strán po rokovaniach o zložení novej vlády.
Video

„V tejto ťažkej chvíli, ktorú Slovensko zažíva, môžeme oznámiť z pohľadu vôle ľudí, ktorú vyjadrili pred dvomi týždňami vo voľbách, radostnú správu, že sme sa definitívne dohodli na vzniku štvorlístka, čiže na zostavení vlády, ktorá bude mať v parlamente ústavnú podporu,“ vyhlásil Matovič pred novinármi s tým, že pevne verí, že vláda vydrží celé štyri roky.

Zloženie vlády podľa dôveryhodného zdroja:
OĽaNO
premiér Igor Matovič
minister obrany Jaroslav Naď
minister vnútra Gábor Grendel
minister zdravotníctva Marek Krajčí
ministerka kultúry Natália Milanová
minister životného prostredia Ján Mičovský
minister financií Eduard Heger
Sme rodina
minister dopravy Štefan Holý
minister sociálnych vecí Milan Krajniak
minister pôdohospodárstva ?
SaS
vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík
minister školstva Branislav Gröhling
minister zahraničných vecí Martin Klus
Za ľudí
vicepremiérka pre reg. rozvoj, investície a informatizáciu Veronika Remišová
ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

Šéfom parlamentu bude Boris Kollár (Sme rodina), podpredsedkyňou parlamentu Jana Žitňanská (Za ľudí)a šéfovať SiS by mal Vladimír Pčolinský (Sme rodina)

Líder OĽaNO zdôraznil, že jednotlivé mená ministrov nebudú konkretizovať. Najskôr ich chce predstaviť prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Stretnú sa s ňou v Prezidentskom paláci v sobotu napoludnie. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Matovič si myslí, že hlava štátu má právo dozvedieť sa nominácie ako prvá. Po jej vyjadrení podľa vlastných slov budú partneri informovať verejnosť. Matovič tiež dodal, že prezidentka by im zrejme mohla v sobotu (14. 3.) oznámiť termín ustanovujúcej schôdze Národnej rady (NR) SR.

Pripustil, že rokovania urýchlila aj aktuálna situácia v súvislosti s výskytom a šírením koronavírusu na Slovensku. „Myslím si, že tých 12 alebo 13 dní bolo veľmi kultivovaných a zvládli sme ich so cťou,“ zhodnotil Matovič. Priblížil, že OĽaNO sa vzdalo jedného ministerstva v prospech SaS, liberáli tak obsadia tri rezorty v novej vláde.

„Dohodli sme sa, oni spravili ústupok, my sme spravili ústupok, Boris Kollár spravil ústupok,“ povedal Sulík s tým, že SaS okrem troch rezortov dostane aj post predsedu parlamentného finančného výboru. Do jeho čela sa postaví zvolený poslanec SaS Marián Viskupič.

Sulík to považuje za dobrý kompromis primeraný tomu, aby SaS mohla realizovať ekonomickú časť svojho programu. Je to tiež podľa neho dobrá pozícia, aby mohli „rapídnou rýchlosťou zlepšovať ekonomické prostredie“. „Myslím si, že táto dohoda je dobrá. Ja som za SaS spokojný, pokiaľ viem, aj ostatní partneri sú spokojní. Ideme spoločne písať programové vyhlásenie vlády,“ dodal.

„V prvom rade potrebujeme upokojiť situáciu, zložiť vládu,“ zdôraznil predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár s tým, že na rokovaniach urobili ústupky aj preto, aby mohli čo najskôr pomáhať ľuďom.

Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová poznamenala, že rokovali o svojich prioritách, strane sa podľa jej slov podarilo presadiť dve svoje priority. Pripustila, že rokovania boli náročné. „Urobili sme všetko pre to, aby sme sa dohodli rýchlo, konštruktívne a racionálne,“ dodala.

Na otázku, aké bude ďalšie pôsobenie predsedu strany Za ľudí a exprezidenta Andreja Kisku, odpovedala tým, že sám oznámi svoj ďalší postup. „My vás budeme informovať v správnom čase,“ povedala.

Priebeh rokovaní

SaS ešte pred rokovaniami malo záujem o štvorkoalíciu, ale chcelo v nej byť ako jeden zo štyroch rovnocenných partnerov. Zdôraznil to predseda SaS Richard Sulík po rokovaní Republikovej rady SaS.

Video: Sulík reaguje na odkaz Igora Matoviča. SaS chce byť rovnocenný partner
Video

Tvrdil, že líder OĽaNO Igor Matovič si nemôže z ministerstiev vyberať všetko, čo chce, pretože vo vláde nebude rozhodovať iba on. Sulík trval na nároku SaS na obsadenie postu ministra financií, podľa jeho slov to voliči SaS očakávajú.

Podľa Sulíka by mali byť partneri dohodnutí na všetkých postoch okrem financií, ktoré nakoniec pripadlo hnutiu OĽaNO. Pripomenul, že ešte pred rokovaniami o prerozdelení rezortov prejavil záujem o rezort financií, ak budú druhá najsilnejšia strana.

Preto by pochopil, ak by tento post chcelo hnutie Sme rodina, to však podľa jeho slov chcelo prioritne post predsedu Národnej rady SR. Dodal, že SaS dostala ponuku napríklad aj na rezort životného prostredia.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík