Čaputová: Je dôležité, že problém justície si uvedomuje čoraz viac sudcov

Justícia na Slovensku má vážny problém a je veľmi dôležité počuť, že si to okrem bežných ľudí, uvedomuje čoraz viac sudcov. Nateraz je dôležité, aby vyšetrovanie obvinených sudcov napredovalo. Správanie, z ktorého sú obvinení, je neprípustné. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti s minulotýždňovým obvinením viacerých sudcov a justičných funkcionárov.

16.03.2020 12:03
sudcovia jankovská cviková molnár mojto Palášthy Foto: ,
Zľava sudcovia Monika Jankovská, Denisa Cviková, Richard Molnár, Eugen Palášthy a advokát Miroslav Mojto. Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodol 14.3.2020 o ich väzbe.
debata (80)

Prezidentka rešpektuje rozhodnutia Ústavného súdu SR a Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Myslí si, že je prirodzené, že verejnosť kriticky sleduje tento prípad. Môže byť podľa nej začiatkom očisty justície. „Všetci potrebujeme uistenie, že ‚musíme si pomáhať‘ môže byť mottom spoločnosti v ťažkých časoch, napríklad pri zvládaní epidémie koronavírusu, ale v žiadnom prípade by to nemalo byť mottom sudcovského stavu používaným pri zlyhaní svojich kolegov,“ podotkla.

Už samotné obvinenie takého počtu sudcov z ovplyvňovania spravodlivosti považuje prezidentka v demokratickom štáte za nevídané. „Ide pritom len o špičku ľadovca, ktorá sa navyše odhalila pri vyšetrovaní úplne iného trestného činu,“ komentovala. Svedčí to podľa nej o veľmi vážnom zlyhaní a o akútnej potrebe zásadných zmien pri vyvodzovaní zodpovednosti sudcov.

Sudcov zadržali policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) minulý týždeň. Medzi obvinenými sú bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer a sudkyňa Krajského súdu Bratislava s prerušenou funkciou Monika Jankovská či podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová. Obvinenia sa týkajú trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Okrem sudcov sú medzi zadržanými aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z aplikácie Threema z telefónu Mariana Kočnera.

Päť z ôsmich osôb ide po sobotnom rozhodnutí ŠTS v Banskej Bystrici do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia – bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár.

80 debata chyba
Viac na túto tému: #sms komunikácia Mariana Kočnera
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy