Vyplácať dávky Rómom s asistenciou polície a armády je neľudské, tvrdí Ravasz

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz je nespokojný s tým, že ústredný krízový štáb v pondelok nepristúpil na riešenie vyplácania sociálnych dávok prostredníctvom mobilnej pošty, ktorú spolu s neziskovými organizáciami navrhoval ako spôsob obmedzenia šírenia nákazy koronavírusom.

17.03.2020 09:17
debata (128)

„Riešenie, ktoré krízový štáb prijal, považujeme za neľudské a neviem sa s ním stotožniť,“ uviedol splnomocnenec na sociálnej sieti v súvislosti s tým, že na výplatu sociálnych dávok pre členov marginalizovaných rómskych komunít budú na poštách dohliadať bezpečnostné zložky, niekde i vojaci.

„Naďalej rokujem so Slovenskou poštou a Políciou SR, aby sa na poštách distribuovali aspoň prostriedky na prekrytie úst a nosa a aby nedošlo k incidentom. Píšem tiež list starostom s usmerneniami v kľúčových oblastiach,“ informoval Ravasz.

O opatreniach pri výplate sociálnych dávok pre členov marginalizovaných rómskych komunít od stredy 18. marca hovoril predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na tlačovej konferencii po pondelkovom rokovaní ústredného krízového štábu.

„Na priebeh a bezpečnosť budú dozerať jednak pracovníci súkromných bezpečnostných služieb, ktoré využíva pošta, takisto príslušníci mestskej i štátnej polície a na najexponovanejších miestach aj vojaci,“ spresnil Pellegrini. „Budeme sa snažiť, aby u každého klienta bola vykonaná dezinfekcia rúk a takisto, aby mal na sebe hoci aj provizórnu ochranu úst a nosa,“ dodal premiér.

Cieľom je podľa jeho slov zamedziť scenáru, že by si klienti idúci po dávky odovzdávali medzi sebou jedno ochranné rúško. Ocenil, že polícia rozdala členom marginalizovaných komunít vyše 30.000 letákov, informujúcich o spôsoboch, ako sa chrániť pre nákazou a zabrániť šíreniu koronavírusu.

128 debata chyba
Viac na túto tému: #sociálne dávky #Rómovia #Ábel Ravasz