Pandémia tvrdo zasiahla aj stavebníctvo. Výrazne chýbajú ľudia a ochranné prostriedky

Reštriktívne opatrenia vlády SR proti šíreniu koronavírusu majú vplyv aj na stavebný sektor. Najviac ich pociťujú zhotovitelia stavieb. Uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik.

19.03.2020 08:39
debata (11)

„Vplyvy sa prejavujú tak u zhotoviteľov stavieb, ako aj u projektových a inžinierskych firiem, pretože nie všetky činnosti z dôvodu koordinácie a postupov je možné riešiť prácou z domu,“ vysvetlil Kováčik. Dosahy opatrení pritom pociťuje aj samotné stavebníctvo, ktoré v praxi čelí nedostatku zamestnancov. Tí nie sú v práci pre karanténu, nedostatok materiálu alebo si čerpajú ošetrovné na člena rodiny.

Dramaticky chýbajú ľudia a ochranné pomôcky

„Navyše, v tejto situácii dramatickým spôsobom chýbajú osobné ochranné pomôcky a tých zamestnancov, ktorí v práci sú, nie je ako chrániť,“ dodal Kováčik. Už dnes je podľa neho jasné, že dosah na všetky stavebné firmy, ale hlavne na živnostníkov bude veľký.

Zväz komunikuje cez Asociáciu priemyselných zväzov (APZ) a Republikovú úniu zamestnávateľov (RÚZ) s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR o systémových opatreniach pre zamestnávateľov a podnikateľov vrátane stavebníctva.

Prioritou zostáva zdravie zamestnancov

„Momentálne je prvoradé vzhľadom na prioritu zdravia zamestnancov a pracovníkov obmedziť až zastaviť pracovné aktivity, kým budú osobné ochranné pracovné pomôcky (OOPP) plne k dispozícii a upraviť harmonogramy a technologické postupy vykonaných prác takým spôsobom, aby došlo k minimalizácii osobných kontaktov pracovníkov navzájom,“ dodal Kováčik.

Ako ďalej uviedol, keď pracovníci budú vybavení ochrannými pomôckami, pre reštriktívne opatrenia budú pracovať v obmedzenom režime. Minimalizuje sa tak riziko nákazy zamestnancov novým koronavírusom, ale zároveň sa zjemnia aj negatívne ekonomické dosahy na zamestnávateľov v stavebnom priemysle.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #ekonomika #stavebníctvo #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy