Šeliga môže byť kandidátom na podpredsedu parlamentu

Samotný Šeliga to oficiálne nevyvrátil ani nepotvrdil. Podľa neho o tom momentálne stále nie je rozhodnuté. Predsedu NR SR a tiež niektorých zo štyroch podpredsedov by mali poslanci pléna voliť na ustanovujúcej schôdzi parlamentu, ktorá sa bude konať v piatok 20. marca.

19.03.2020 17:37 , aktualizované: 20:41
debata (17)

„O tom, kto bude kandidátom strany Za ľudí do funkcie podpredsedu pléna, v strane ešte nie je oficiálne rozhodnuté,“ uviedol v reakcii Šeliga.

Podpredsedom pléna by sa okrem Šeligu mohol stať aj podpredseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer) a dosluhujúci premiér Peter Pellegrini, ktorého však nemôžu poslanci parlamentu voliť na piatkovej ustanovujúcej schôdzi, keďže v čase jej konania bude stále oficiálne predsedom vlády. Vo funkcii podpredsedu NR SR by ho mali potvrdiť na nasledujúcej schôdzi.

Kandidátom strany Sloboda a Solidarita (SaS) na obsadenie postu podpredsedu NR SR je Milan Laurenčík. Potvrdiť to však ešte musí Republiková rada SaS, ktorá o tom má rokovať v pondelok 23. marca. „Pán Laurenčík je zatiaľ náhradníkom za poslanca NR SR, preto o jeho nominácii na post podpredsedu parlamentu môžu poslanci rozhodnúť až na ďalšej schôdzi. Či bude kandidátom SaS na tento post, rozhodne v pondelok republiková rada strany,“ objasnila pre agentúru SITA hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková.

Šéfa zákonodarného orgánu volia poslanci v tajnom hlasovaní a musí získať nadpolovičnú väčšinu všetkých zákonodarcov. Do doby zvolenia nového predsedu parlamentu riadi schôdzu doterajší predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Kandidátom na obsadenie postu predsedu parlamentu je líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Klub OĽaNO povedie Šipoš

Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) povedie Michal Šipoš. Podpredsedom parlamentu sa stane Gábor Grendel. Na dnešnom zasadnutí poslaneckého klubu o tom rozhodli novozvolení poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO. Za podpredsedov poslaneckého klubu zvolili Annu Andrejuvovú, Richarda Vašečku a Milana Vetráka. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Juraj Šeliga