Pellegriniho vláda končí, podala demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci demisiu vlády Petra Pellegriniho (Smer). Ten podával demisiu za celú vládu. V sobotu o 13.00 prezidentka vymenuje novú vládu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

, 20.03.2020 21:00, aktualizované: 22:22
SR Čaputová Pellegrini vláda demisia BAX Foto: ,
Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová prijíma od odchadzajúceho predsedu vlády SR Petra Pellegriniho demisiu vlády SR 20. marca 2020 v Prezidentskom paláci v Bratislave.
debata (243)

Prezidentka sa poďakovala končiacemu vládnemu kabinetu a premiérovi. Ocenila, že v čase, kedy Pellegrini viedol vládu, došlo k viacerým pozitívnym zmenám. Vyzdvihla schopnosť kabinetu pohotovo reagovať na zdravotnú krízu súvisiacu so šírením nového koronavírusu na Slovensku.

V tejto súvislosti ocenila, že dosluhujúci premiér dokázal nájsť „spoločnú reč“ so svojim nástupcom. Prezidentka verí, že k odovzdaniu a prevzatiu moci dôjde politicky kultúrnym a spoločensky civilizovaným spôsobom. „Tak aby dôvera verejnosti voči predstaviteľom štátnej moci neutrpela,“ povedala.

Pellegrinimu sa poďakovala za spoluprácu. „Na záver sa vám chcem poďakovať za to, že sme ako ústavní činitelia mali korektné vzťahy, že som sa na vaše slovo mohla spoľahnúť a že sme vždy komunikovali otvorene a bez postranných úmyslov. Nepovažujem to za samozrejmosť a vážim si to,“ povedala.

Hlavu štátu mrzí, že sa počas Pellegriniho vlády nepodarilo zabrániť deliacim čiaram v spoločnosti a zneužívaniu spravodlivosti, ktoré je spojené s vysokou mierou nedôvery v justíciu. Rovnako, že sa nepresadili zásadnejšie zmeny pre prosperitu krajiny, ktoré môžu chýbať pre krízu s koronavírusom.

Pellegrini skonštatoval, že bolo pre neho cťou byť súčasťou vlády a viesť ju v dobrých i ťažších časoch. Je rád, že odovzdáva novej vláde krajinu, ktorá je rešpektovaná v zahraničí, dosiahla úspechy, ale má pred sebou aj ďalšie výzvy.

„Každý deň sme pracovali, ako sme vedeli, aby sme pomohli zlepšiť život na Slovensku,“ poznamenal s tým, že želá všetko dobré novej vláde, Slovensku aj prezidentke. Hlave štátu poďakoval za dobré vzťahy. „Chcem vám ako predseda vlády poďakovať za našu, síce krátku, ale konštruktívnu spoluprácu a takisto oceniť, že sa nám podarilo udržať na vysokej úrovni naše vzťahy dvoch najvyšších ústavných činiteľov,“ uzavrel Pellegrini.

Po parlamentných voľbách 2016 vznikol pôvodne kabinet zložený zo štyroch strán, Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. Po rozpade Siete si trojlístok rozdelil pozície po strane Radoslava Procházku a vládol až do vynútenej výmeny vlády za tú Pellegriniho.

Vláda Petra Pellegriniho

Vládu tvorili strany Smer-SD, SNS a Most-Híd. Kabinet vystriedal tretiu vládu Roberta Fica, ktorá odstúpila po protestoch vyvolaných vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pellegriniho vládu tvorili podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, podpredseda vlády a minister financií Ladislav Kamenický, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Ministrom zahraničných vecí bol Miroslav Lajčák, minister obrany Peter Gajdoš, ministerka vnútra Denisa Saková, minister hospodárstva Peter Žiga, minister dopravy Árpád Érsek, ktorý bol poverený riadením ministerstva životného prostredia, minister spravodlivosti Gábor Gál, minister práce Ján Richter, ministerka školstva Martina Lubyová a ministerkou kultúry bola Ľubica Laššáková. Pellegrini bol tiež poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Pellegrini by mal v parlamente obsadiť post podpredsedu snemovne. Plénum o tom rozhodne na najbližšej schôdzi parlamentu v utorok (24. 3.).

Na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady (NR) SR pre nasledujúce volebné obdobie bol v piatok za predsedu NR SR zvolený Boris Kollár, predseda hnutia Sme rodina. Pri tajnej voľbe ho podporilo 106 poslancov.

Poslanci NR SR si zvolili aj dvoch podpredsedov parlamentu. Sú nimi Gábor Grendel (OĽaNO) a Juraj Šeliga (Za ľudí). Zvyšných dvoch by si mali zvoliť na nasledujúcej schôdzi. Kandidovať má Peter Pellegrini (Smer), za SaS sa spomína Milan Laurenčík. V tajnom hlasovaní bolo platných 132 hlasov. Za zvolenie Grendela bolo 108 poslancov, proti 20, štyria sa zdržali. Šeligu volilo 88 zákonodarcov, proti bolo 31, zdržali sa 13 poslanci.

Politické strany a hnutia si na ustanovujúcej schôdzi vytvorili aj poslanecké kluby.

Novozvolení poslanci NR SR si v piatok prvýkrát sadli do parlamentných lavíc. Ako prvé zložili sľub.


VIDEO: Richard Sulík (SaS) označil Ľuboša Blahu za koronavírus a dodal, že ho treba izolovať od spoločnosti. Reagoval na to, že by ho Smer rád videl v čele ľudskoprávneho výboru.
243 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #demisia vlády #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy