Vyšetrovanie kauzy Gorila neskončilo, k znaleckému posudku sa polícia nevyjadruje

Vyšetrovanie roky trvajúcej kauzy Gorila naďalej pokračuje aj po zverejnení nahrávky, ktorú zaslal médiám anonym v októbri minulého roku. Nahrávku mal skúmať znalec, k jeho posudku a záverom sa polícia nevyjadruje. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová.

30.03.2020 16:49
debata (5)

„Predmetom vyšetrovania je aj ‚kauza financovania strany SDKÚ‘. Keďže vyšetrovanie nebolo doposiaľ ukončené a ide o takzvanú ‚živú‘ vec, vyšetrovateľ sa s poukazom na Trestný poriadok k ostatným otázkam nebude vyjadrovať,“ uviedla Dobiášová ako odpoveď na otázku, ako dopadlo znalecké skúmanie a kam pokročilo vyšetrovanie.

Znalecký posudok bol vypracovávaný podľa bývalého vyšetrovateľa kauzy Gorila a v súčasnosti štátneho tajomníka ministerstva vnútra Lukáša Kyselicu po tom, ako zvukovú nahrávku našli policajti pri domovej prehliadke u Mariana Kočnera na jeseň 2018.

Minulý rok v súvislosti so znaleckým skúmaním Kyselica uviedol, že osoby na nahrávkach mali byť znalcom stotožnené. Finančná skupina Penta vtedy v reakcii na Kyselicove slová žiadala políciu, aby znalecký posudok zverejnila.

Nahrávku, ktorá je vo veľkej časti identická s uniknutým spisom Gorila, zaslal anonym do viacerých slovenských redakcii v októbri minulého roku.

Spis Gorila má zachytávať rozhovor medzi akcionárom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. V zverej­nených textoch vystupujú vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek, šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková, ale aj expremiér Robert Fico.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Gorila