Ide o pravdu s Milošom Nemečkom: Ako vírus mení životy seniorov

31.03.2020 13:00

Sú opatrenia na ochranu seniorov dostatočné a ako to zmení ich životy, nielen teraz, ale aj neskôr? Relácia Zuzany Martinákovej Ide o pravdu s Milošom Nemečkom, členom rady vlády pre práva seniorov.

Video: Spomedzi seniorov sú najviac ohrození najstarší, osamelí a tí, ktorí sa nedokážu pohybovať v online priestore, ktorý by im mohol nahradiť osobný kontakt, hovorí Miloš Nemeček.

Najhoršie je pre seniorov nemať informácie, nevedieť, kto mu môže pomôcť, takže aj sledovanie televízora alebo čítanie tlače je pre nich užitočné, uviedol Nemeček.

Väčšina seniorov sa dokázala so situáciou vyrovnať a pokiaľ im štát, samosprávy, občianske organizácie či komunity pomáhajú, tak to slušne zvládajú. Vo vzťahu k seniorom sú kľúčové samosprávy, a tie budú potrebovať pomoc zhora, od štátu, ale aj zdola, od občanov, občianskych organizácií či dobrovoľníkov.

Z hľadiska rizík pri koronavíruse považuje Nemeček za dôležité, aby malo Slovensko k dispozícii dostatok pľúcnych ventilácií, pretože práve respiračné choroby sú pre starších veľkou hrozbou.

Ak by trvala izolácia seniorov dlho, mal byť vzniknúť nejaký model, ktorý by uľahčil ich situáciu, domnieva sa Nemeček. Ako príklad uviedol televízne omše, ktoré môžu veriacim nahradiť návštevu kostola. Je tu aj priestor pre univerzity tretieho veku – tu by mohla televízia zohrať podobnú úlohu, ako robí pre vyučovanie na základných či stredných školách.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ide o pravdu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku