Klasické ústne maturity sa pre epidémiu neuskutočnia

Ústne maturity sa pre situáciu s koronavírusom v tomto školskom roku neuskutočnia v klasickej podobe. Maturitné vysvedčenie vznikne spriemerovaním predošlých známok z predmetov, postup zverejnilo ministerstvo školstva. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii informoval minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

, 23.04.2020 12:58, aktualizované: 14:43
debata (36)

Klasickú maturitu absolvujú iba študenti, ktorí s daným postupom nebudú súhlasiť. Podrobnosti k spôsobe realizácie ústnych maturít v školskom roku 2019/2020 možno nájsť na stránke ministerstva školstva.

Video: Brífing ministra školstva Branislava Gröhlinga.

Realizácia tzv. internej časti maturitnej skúšky administratívnym spôsobom sa vzťahuje na všetky typy stredných škôl. Príbuzné predmety, ktoré sa do výslednej známky započítajú, určí riaditeľ školy do 7. mája. „Aritmetický priemer sa spriemeruje na celé číslo,“ priblížil minister. Priemer 1,5 sa zaokrúhli na 1; priemer 2,5 na 2; 3,5 na 3 a 4,5 na 4.

Aritmetický priemer a výslednú známku v predmete budú kontrolovať dvaja skúšajúci členovia predmetovej maturitnej komisie a schvaľuje ho predseda školskej maturitnej komisie do 11. mája. Výsledné známky sprístupní škola plnoletému žiakovi alebo zákonnému zástupcovi neplnoletého žiaka do 12. mája. „Ak žiak s priemerom súhlasí, tým momentom v podstate zmaturoval,“ vysvetlil minister.

„Klasickú“ maturitu absolvujú študenti, ktorí s výslednou známkou nebudú súhlasiť. Nesúhlas so známkou z niektorého predmetu musia písomne oznámiť do 15. mája. „Skúška sa potom môže konať dištančne ako videokonferencia alebo prezenčne podľa opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR,“ načrtol Gröhling. Interná časť maturitnej skúšky sa potom uskutoční v termíne od 25. mája do 13. júna. Presný dátum určia príslušné okresné úrady do 19. mája.

Administratívna maturita sa nevzťahuje na predmety dobrovoľnej maturitnej skúšky. Žiaci však môžu požiadať o jej zrušenie, a to do 7. mája.

„Opravná maturitná skúška z roku 2018 a 2019 sa neruší,“ oznámil minister. Interná časť sa zrealizuje v tradičnom termíne od 25. mája do 13. júna. Asi tristo žiakov, ktorí opakujú externú maturitu, budú maturovať od 3. do 8. septembra.

Školský rok sa pre posledné ročníky všetkých typov stredných škôl skončí 7. mája, dokedy musí byť vystavené aj vysvedčenie. Spolu s maturitným vysvedčením ho škola vydá najneskôr 30. júna.

Predseda školskej maturitnej komisie môže do 29. apríla nesúhlasiť so svojím menovaním. Podľa ministra rátajú hlavne s prípadmi učiteľov, ktorí sú v rizikovej skupine a obávajú sa o svoje zdravie.

Ďalšie otázky pre ministra môžu študenti posielať na emailovú adresu opytajsaministra@minedu.sk. Na otázky odpovie minister v živom streame na sociálnej sieti Instagram vo štvrtok o 18.00 h.

Projekt „Teleškola“

Projekt „Teleškola“ sa nebude realizovať takým spôsobom, ako ho malo ministerstvo školstva pôvodne pripravený. Uviedol to vo štvrtok počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že termín jeho spustenia zatiaľ známy nie je.

„Pri Teleškole narazila naša kreativita na možnosti realizácie. Stále sa na tom pracuje, takže dúfam, že to nejakým spôsobom budeme môcť spustiť,“ uviedol minister školstva. Zároveň pripustil, že je to finančne veľmi náročný projekt. „Chceme sústrediť peniaze iným smerom ako týmto, ale to neznamená, že Teleškola nebude. Nebude však takým spôsobom, ako sme ju mali pripravenú,“ vysvetlil.

Minister školstva ešte pred veľkonočnými sviatkami avizoval, že projekt, ktorý má simulovať reálne vyučovanie v školách pre vybrané ročníky základných škôl, by sa mal spustiť po Veľkej noci.

Riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová v stredu (22. 4.) uviedla, že projekt Teleškoly „bol v rovine úvah, ktoré zatiaľ nie sú uzatvorené“. Ako dodala, z hľadiska realizovateľnosti projektu a jeho možnej finančnej nákladnosti sa rozhodli, že pravdepodobne nebude spustený do konca školského roka.

© Autorské práva vyhradené

36 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo školstva #maturity #Branislav Gröhling
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy