Piati exposlanci prídu pre obsadenie rokovacieho pultu o polovicu platu

Bývalí poslanci Národnej rady (NR) SR Martin Poliačik, Jozef Mihál, Simona Petrík, Viera Dubačová a Alan Suchánek prídu o polovicu platu za apríl 2020, na ktorý majú nárok. Rozhodol o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

23.04.2020 16:42
NR SR / PS/Spolu / Foto:
Zľava: Poslanci NR SR Simona Petrík, Alan Suchánek, Miroslav Beblavý, Martin Poliačik, Viera Dubačová a Jozef Mihál počas rokovania pokračujúcej mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 19. február 2020.
debata (17)

Exposlanci spolu s bývalým poslancom Miroslavom Beblavým boli vo februári vykázaní z rokovacej sály ešte predchádzajúcim predsedom NR SR Andrejom Dankom pre obštrukciu s obsadením rokovacieho pultu. Beblavý o polovicu platu nepríde, Kollár vyhovel jeho námietke.

Kollár skonštatoval, že vykázanie sa považuje za neospravedlnenú neúčasť. Keďže poslanci neospravedlnili svoju neúčasť počas dvoch dní, podľa zákona strácajú nárok na polovicu platu. Kollár vyhovel námietke Beblavého a skonštatoval, že exposlanec bol vykázaný zo sály len počas jedného dňa. Suchánek, Dubačová, Petrík a Beblavý totiž podali námietky proti neospravedlnenej neúčasti na dvoch rokovacích dňoch. Šéf parlamentu po zaujatí stanovísk od Mandátového a imunitného výboru NR SR, ako aj podpredsedov parlamentu pozmenil stanovisko v prípade Beblavého, ktorý tak o polovicu platu nepríde.

Mandátový a imunitný výbor skonštatoval, že poslanci Suchánek, Dubačová a Petrík boli vykázaní z rokovacej sály pre porušenie rokovacieho poriadku. Námietku proti vykázaniu nepodali podľa členov výboru v súlade s rokovacím poriadkom. Pre TASR to uviedla predsedníčka výboru Anna Andrejuvová (OĽaNO).

Odchádzajúci poslanci NR SR majú po zániku svojho mandátu ešte nárok na vyplácanie platu. Jeho výška závisí od toho, ako dlho v parlamente pôsobili, dostať môžu dvojmesačný alebo trojmesačný plat.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Beblavý #NR SR #Boris Kollár #Martin Poliačik
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy