Prokurátor podal návrh na väzobné stíhanie bývalého šéfa PPA a finančníka Kvietika

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v piatok návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja Kožucha a finančníka Martina Kvietika.

24.04.2020 12:32, aktualizované: 14:18
Juraj Kožuch / Martin Kvietik / Foto:
Zľava Juraj Kožuch a finančník Martin Kvietik
debata (16)

Informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. O väzobnom stíhaní dvojice, zadržanej v stredu v rámci policajnej akcie Dobytkár, bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica.

„O návrhu na väzbu pre dvoch obvinených sa začne rozhodovať v sobotu (25. 4.) od 11.00 h na ŠTS, pracovisko Banská Bystrica,“ informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„V piatok bol na obvinených Martina K. a Juraja K. podaný návrh na vzatie do väzby z dôvodu tzv. kolúznej a tzv. preventívnej väzby v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou,“ dodala hovorkyňa.

„Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených J. K. a M. K. predstavuje sumu vo výške 924 000 eur,“ informovala polícia vo štvrtok na sociálnej sieti. Počas stredy Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala najskôr Juraja Kožucha a následne neskoro večer aj Martina Kvietika.

Počas akcie Dobytkár zadržala NAKA v ostatných týždňoch viacero ľudí pre korupčné trestné činy a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. V utorok (21. 4.) potvrdil senát Najvyššieho súdu (NS) SR väzbu obvineným Ľubomírovi P. a Marekovi K. Predtým senát NS SR v marci potvrdil väzobné stíhanie obvinených právnikov Milana K. a Ľubomíra K. a veterinára Ľubomíra K.

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v minulosti viackrát zdôraznil, že systém kontroly na PPA je absolútne nepostačujúci, a to je chyba systémová,“ uviedla vo štvrtok hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR (GP) Andrea Predajňová.

Čižnár uvádzal, že pri systéme kontroly na PPA sa vytvára pre jednotlivcov prostredie, kde môžu rozhodovať svojvoľne. Zároveň pokladal za zvláštne, že sa pri jednotlivých projektoch opakujú rovnaké osoby.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #prokuratúra #Poľnohospodárska platobná agentúra #väzobné stíhanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy