Bilecovú odvolali z postu generálnej tajomníčky služobného úradu MV SR

, , 28.04.2020 09:27, aktualizované: 15:33

Vláda odvolala Annu Bilecovú z pozície generálnej tajomníčky služobného úradu Ministerstva vnútra SR. Jej odvolanie navrhol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) po tom, čo ho Bilecová požiadala o uvoľnenie z funkcie.

Dôvodom bola medializovaná kauza vratiek DPH z obdobia, keď pôsobila na Daňovom úrade v Michalovciach. „Odmietam byť ďalej terčom verejného lynču vedeného bez akýchkoľvek relevantných dôkazov," uviedla v tejto súvislosti vo svojom vyhlásení Bilecová.

Bilecová pôsobila ako vedúca kontroly na Daňovom úrade Michalovce v období, keď podľa denníka Sme boli vyplatené nadmerné odpočty DPH podozrivým firmám.

Video: Minister vnútra Roman Mikulec k odvolaniu Bilecovej z postu generálnej tajomníčky služobného úradu MV.

Minister vnútra jej rozhodnutie odstúpiť ocenil, keďže sa tak nebude spoločnosť ďalej polarizovať pochybnosťami o jej minulosti. Mikulec však tvrdí, že tieto pochybnosti neboli nijako preukázané.

Smer víta odvolanie Bilecovej

Smer uvítal odvolanie Anny Bilecovej z postu generálnej tajomníčky služobného úradu Ministerstva vnútra. Z funkcie ju k 10. máju odvolala vláda na svojom utorkovom rokovaní. Informácie o Bilecovej boli podľa poslanca Smeru Erika Tomáša nezlučiteľné s funkciou, ktorú zastávala, a tiež v rozpore s programovým vyhlásením vlády (PVV).

„Informácie, ktoré vyplávali v médiách o tejto osobe, boli absolútne nezlučiteľné s funkciou, ktorú zastávala, a hlavne boli v absolútnom rozpore s PVV, v ktorom si vláda stanovila, že bude do funkcií vyberať osoby, ktoré majú dobrý osobnostný a odborný profil. Toto bolo absolútne mimo PVV,“ skonštatoval Tomáš na utorkovej tlačovej konferencii pred parlamentom.

„Prepis odpočúvaní jej rozhovorov s viackrát stíhaným dépehačkárom Ladislavom Piptom je súčasťou vyšetrovacieho spisu karuselových podvodov," napísal denník Sme. Bilecová v tejto súvislosti vyhlásila, že je ochotná podstúpiť test na detektore lži, pričom túto možnosť pripustil aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Minister vnútra Mikulec aj štátny tajomník rezortu Lukáš Kyselica sa predtým Bilecovej zastali.

V kauze karuselových podvodov v rokoch 2011 až 2017 malo viac ako 100 firiem spôsobiť štátu škodu prevyšujúcu 70 miliónov eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ministerstvo vnútra #Anna Bilecová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku