V sobotu pribudli dva prípady ochorenia Covid-19

, 10.05.2020 09:44, aktualizované: 18:12
IKEA, otvorenie, uvolnovanie, koronavírus,...
Zákazníci po otvorení obchodného domu IKEA v Bratislave. Ilustračné foto. Autor:

Počas soboty pribudli dva prípady infekcie koronavírusom. Celkovo Slovensko eviduje 1 455 prípadov. Informuje o tom permanentný krízový štáb na internetovej stránke www.korona.gov.sk. Doposiaľ sa vykonalo celkovo 119 859 testov, počas soboty ich spravili 1 488.

Dva nové prípady pribudli v Trenčianskom kraji. Celkovo sa z ochorenia Covid-19 vyliečilo už 941 ľudí, z toho včera zaznamenali 22 vyliečených.

Hospitalizovaných je 110 osôb, z toho v 23 prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je päť osôb a jedna je na pľúcnej ventilácii.

Chorobe už tretí deň nepodľahol žiadny pacient. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19 je tak stále 26.

Slováci sa boja najmä o svojich blízkych

Najväčším problémom pandémie koronavírusu je podľa Slovákov strach o zdravie svojich blízkych. Druhou najväčšou obavou je hrozba výpadku príjmu a finančných problémov. Naopak, za najmenší problém týchto dní Slováci označili absenciu možností kultúrneho vyžitia a zábavy. Vyplýva to z výsledkov májového prieskumu Omnibus spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala v období od 27. apríla do 2. mája tohto roku na vzorke 505 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Pre Slovákov je tak zdravie ich blízkych v súčasnosti cennejšie ako ich vlastné. Ako veľmi dôležitý, resp. dôležitý, označilo problém strachu o zdravie rodinných príslušníkov až takmer 85 % opýtaných. Hrozba osobnej nákazy koronavírusom je dôležitým negatívnym faktorom súčasnosti podľa viac ako 71 % respondentov. V oboch prípadoch majú pritom o niečo väčšie obavy ženy ako muži.

Z výsledkov výskumu však vyplýva aj zaujímavé zistenie, že Slováci sa o vlastné zdravie boja momentálne menej ako možného výpadku príjmu. Problém eventuálneho výpadku príjmu či finančných problémov totiž za veľmi dôležitý, resp. dôležitý, označilo až takmer 75 % respondentov. Zaujímavý je aj fakt, že výpadku príjmu sa najmenej obávajú ľudia starší ako 55 rokov.

Viac ako 60 % zase označilo ako dôležitý problém súčasnej koronakrízy sociálnu izoláciu, ktorá tak nasleduje hneď po strachu o zdravie a finančné zabezpečenie. Menšiu dôležitosť, na úrovni 56 %, pripisujú Slováci zavretým školám a s tým súvisiacou nevyhnutnosťou zabezpečenia starostlivosti o deti.

Ďalšie dôsledky opatrení na zmiernenie šírenia koronavírusu, ako sú uzavreté obchody, športoviská či zábavné podniky, robia Slovákom najmenšie starosti. Uzavreté prevádzky obchodov a služieb označilo za dôležitý problém niečo vyše 47 % opýtaných a obmedzenie možnosti športovania a pohybu necelých 43 %. Úplne najmenej zrejme Slovákom chýba kultúrne vyžitie a zábava. Ich absenciu totiž označila za dôležitý problém iba tretina opýtaných.

0 debata debata
Viac na túto tému: #koronavírus