Zverejnili údajné správy medzi Troškovou a Vadalom. Neriešili len súkromie

Správy, ktoré zachytili slovenskí policajti v telefóne Antonina Vadalu pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ukazujú, že s ním Mária Trošková ako hlavná štátna radkyňa neriešila len súkromné témy. Vadala od nej napríklad chcel, aby na colnicu v Michalovciach dosadila riaditeľa, ktorý by mu uľahčil biznis.

, 12.05.2020 12:23, aktualizované: 13:26
Trošková transparent pochod Foto: ,
Transparent vyobrazuje hlavnú štátnu radkyňu Máriu Troškovú z čias jej modelingovej kariéry. Archívna snímka.
debata (480)

Informuje o tom denník Sme na základe informácií z vyšetrovania vraždy, ktoré získala medzinárodná sieť investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP.org) a sprístupnila ich slovenským médiám. Sme píše, že Vadala opakovane Troškovú ubezpečoval, že aj keď sa rozišli, stále môžu byť priateľmi a navzájom si pomáhať. „Vieš, že mám rada smer aj premiér, keď nepoznám osobne, lebo 12 rokov som bojoval pre smer a budem ďalej, lebo veľa sú môj kamaráti,“ cituje denník Vadalovu správu určenú Troškovej z augusta 2017.

Trošková: Eviduje ma SIS

Celkovo je vo Vadalovom telefóne viac ako 600 správ medzi ním a Troškovou. Väčšinou sú z roku 2014 a riešili v nich najmä svoj rozchod. Presne tridsať správ je však z roku 2017, keď bola Trošková hlavnou štátnou radkyňou. Trošková s Vadalom chodila asi štyri roky, spolu podnikali a rozišli sa v roku 2014. Vtedy začala pracovať ako asistentka pre vtedajšieho poslanca za Smer Viliama Jasaňa. Správy z Vadalovho telefonátu zachytávajú aj toto obdobie. Trošková sa Vadalovi sťažovala, že pre ich vzťah si nevie nájsť prácu. Vadala jej tvrdil, že SIS na to nemá dôvod, pretože on nerobí nič nezákonné. „Siska ma eviduje ako tvojho bieleho koňa ty ch..j a mam to od najvyššieho človeka,“ odpísala mu podľa Sme Trošková.

Od 1. marca 2015 začala Trošková pracovať pre Roberta Fica (Smer) na Úrade vlády SR a o rok neskôr za ňou nasledoval aj Viliam Jasaň, ktorý sa stal šéfom krízového manažmentu. Jasaň na otázky takisto neodpovedal. Trošková vďaka svojej pozícii chodila na rokovania či zahraničné cesty s ministrami. Stále pritom komunikovala s Vadalom. Niekedy mu aj posielala fotky z oficiálnych podujatí s predstaviteľmi vlá­dy.

Vadalovi chcela pomôcť

Vadala jej písal, že potrebuje na colnicu v Michalovciach dosadiť istého Pekaríka. Trošková, ktorá bola podľa správ stále na neho nahnevaná pre ich rozchod, sa najprv zdráhala. Vadala bol však neodbytný. „Prepáč nechcel som tá pochybnit len že sme dali z Bruno veľké peniaze na kauciu do Turecka a prídeme o tím keby neurobíme prácu a bez toho človeka nie vieme lebo nestiahne nakladať kamiónu na čas pracovne dobe a koniec som nervózni lebo všetko stoja jediná ty môžeš trocha pomoc prepáč,“ písal jej 15 marca 2017.

Ako uvádza denník Sme, na druhý deň Trošková odpísala Vadalovi, že sa mu snažila pomôcť. „Pýtala som sa a minister povedal, že on také veci nerieši. Takže sa musím opýtať na východe alebo priamo na vedení colnice,“ písala. Colníkov má pod sebou minister financií, ktorým bol v tom čase nominant Smeru Peter Kažimír. Ten dnes šéfuje Národnej banke Slovenska. „Nie som si vedomý žiadnej komunikácie medzi mnou a Máriou Troškovou na uvedenú tému a nemal som ani dôvod sa takou vecou zaoberať,“ povedal Kažimír.

Finančná správa pre Sme potvrdila, že v tom roku sa naozaj na colnici v Michalovciach menil riaditeľ. Stal sa ním Viktor Mihalčík. Pri otázkach o možnom ovplyvňovaní výberu riaditeľa odkázala na políciu, ktorá aktivity Vadalovcov preverovala. Polícia do uzávierky na otázky Sme neodpovedala. Rovnako Fico a Trošková.

VIDEO: Šeliga chce vedieť, odkiaľ mala Trošková utajované informácie.

Šeliga podáva trestné oznámenie

Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za účelom zistenia, odkiaľ mala Mária Trošková utajované informácie. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii pred budovou NR SR.

Šeliga chce vedieť, odkiaľ Trošková vedela, čo robí Slovenská informačná služba (SIS). „Logika v tomto nepustí. Mohla mať informácie od Viliama Jasaňa alebo ich mala od Roberta Fica, alebo od tretej osoby? To je otázka, ktorá musí byť vyšetrená,“ poznamenal podpredseda parlamentu. Nie je podľa neho možné, aby Trošková, ktorá nemala bezpečnostnú previerku, disponovala informáciami, ktoré podliehajú utajeniam. Orgány činné v trestnom konaní by sa mali dostať k utajovaným skutočnostiam, ktoré sú predmetom komunikácie.

V stredu (13. 5.) sa bude na Osobitnom kontrolnom výbore Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS diskutovať o tom, či SIS eviduje nejaké disciplinárne konanie za vyzradenie utajovanej skutočnosti. „Po tej obrovskej tragédii, ktorá sa stala vo februári 2018, informácie boli úplne iné, ako sa predpokladalo, kto bol za vraždu zodpovedný,“ povedal Raši. Dodáva, že v celej veci je potrebné zistiť, kde je pravda.

Portál Aktuality.sk v utorok informoval o komunikácii medzi Troškovou a Vadalom, v ktorej bola Trošková označená ako jeho biely kôň.

Raši by počkal, či je informácia pravdivá

Podpredseda Smeru Richard Raši na informácie o Vadalovi a Troškovej dnes reagoval, že najskôr treba vedieť, čo je pravda, a čo nie. „Sme pripravení sa vysporiadať s informáciami. Smerujeme k tomu, že budeme mať jednu férovú, vnútrostranícku, slušnú súťaž o to, kto bude stranu viesť a pri tej sa vysporiadame s úplne všetkým,“ povedal Raši s odkazom na to, že o kreslo predsedu strany sa chce uchádzať okrem Roberta Fica aj podpredseda strany Peter Pellegrini. Raši dodal, že by si počkal na informáciu, či je vôbec pravda, že by chcel Vadala niečo vybavovať cez Troškovú u Fica.

480 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #richard raši #Antionino Vadala #Mária Trošková #Juraj Šeliga
Flowers