Ombudsmanka Patakyová: Aj LGBTI komunita má mať právny štandard

, 20.05.2020 14:55, aktualizované: 18:00

Odmietnutie výročnej správy v parlamente považuje ombudsmanka Mária Patakyová za nepochopenie jej úlohy poslancami. Uviedla to v relácii Zuzany Martinákovej Ide o pravdu.

VIDEO: Pozrite si diskusiu v relácii Zuzany Martinákovej Ide o pravdu s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou.

Vo výbore, ktorý správu prerokoval pred zasadnutím pléna, pritom neboli žiadne podstatné výhrady a podľa Patakyovej bola rozprava vecná a konštruktívna.

Správa konštatovala 130 porušení základných práv a slobôd, najviac bolo prieťahov v súdnom konaní. Zožala však kritiku najmä za to, že nadradzuje záujmy LGBTI komunity nad iné menšiny.

Nepochopenie podľa ombudsmanky spočíva v tom, že rieši problémy nielen individuálneho, ale aj systémového charakteru – vtedy dáva návrhy, ako sa s nimi vysporiadať.

„Tým, že nemáme žiadny právny rámec pre tieto osoby (LGBTI), tak vytvárame pre nich nerovnakú právnu pozíciu a preto som volala po tom, aby sa vytvoril základný zákonný rámec v minimálnom štandarde,“ uviedla.

Heterosexuálne páry majú riešenia zabezpečené zákonom (napríklad dedenie). Niektoré sa dajú riešiť zmluvne, ale nerovnosť je v tom, že zákon by mal LGBTI komunite poskytnúť istý štandard, odvoláva sa Patakyová na štrasburgskú judikatúru. Kam by Slovensko v štandarde išlo, to je na jeho zvážení, dodala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ide o pravdu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku