Rada RTVS odmieta obvinenia Výboru NR SR pre kultúru a médiá, Kollár požiada o audit

Rada RTVS odmieta závery Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, ktorý v rámci výhrad k hospodáreniu a podozreniam na cenzúru vo vysielaní verejnoprávneho média vníma zlyhanie nielen manažmentu, ale aj dozorného orgánu RTVS. Akékoľvek tvrdenia o neplnení si zákonných povinností bez relevantných dôkazov považuje rada podľa prijatého uznesenia za neprípustnú formu politického nátlaku ohrozujúceho nezávislosť verejnoprávneho média.

27.05.2020 10:12 , aktualizované: 12:48
RTVS Foto: ,
Ilustračné foto
debata (28)

Predseda Rady RTVS Igor Gallo priznal, že uznesenia výboru boli pre neho fackou. Odôvodnenie predsedu výboru Kristiána Čekovského (OĽaNO) o tom, že uznesenia prijal výbor preto, lebo zástupca rady nevyvrátil pochybnosti, nepovažuje za legitímne.

"Považujem za absurdné, ak podkladom na uznesenie výboru je to, že niekto nedokázal podľa predstáv sťažovateľa odpovedať na detaily konkrétnej zmluvy,“ uviedol. Zároveň ale zdôraznil, že medializované informácie nechá rada prešetriť príslušnými orgánmi. Predsedu mediálneho výboru vyzval na odbornú diskusiu o téme bez extrahovania záverov z dojmov.

Podpredseda rady Martin Kákoš si myslí, že niektoré medializované vyjadrenia zástupcov výboru smerujú k porušovaniu nezávislosti verejnoprávneho média. Apeloval na rešpektovanie príslušných zákonov, ktoré definujú povinnosti a kompetenčné limity v prípade RTVS. Napadol aj tvrdenia o neefektívnosti hospodárenia.

"Validita týchto tvrdení je nulová,“ povedal Kákoš s tým, že neefektívnosť hospodárenia môže relevantne skonštatovať len príslušný orgán, ako je Najvyšší kontrolný úrad, Ministerstvo financií SR či Ministerstvo kultúry SR v prípade zmluvy so štátom.

Podľa člena rady Jozefa Chudíka môže ísť v prípade výstupov parlamentného výboru aj o osobný záujem. „Predseda mediálneho výboru je v právnom spore s RTVS,“ upozornil Chudík.

Kollár požiada o audit

Súčasného vedenia RTVS a napĺňania verejnoprávneho obsahu i plurality v spravodajstve sa zastal predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Kollár poukázal na to, že k jeho hnutiu Sme rodina, ešte ako k opozičnému subjektu, sa RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka správala korektne.

„Na rozdiel od pána (Václava) Miku sme sa dostali za pána Rezníka ako opozičná strana do spravodajstva. A to aj napriek tomu, že pán Rezník vedel, že my sme za jeho voľbu nehlasovali,“ zdôraznil. "Dnes budem sedieť s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu a požiadam ho o audit v RTVS. Do jeho záverov nedovolím kriminalizovať Radu RTVS,“ vyhlásil šéf NR SR.

Predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský (OĽaNO) si myslí, že členovia rady neodvrátili ani na stredajšom rokovaní pochybnosti. „Ani sa k nim nevyjadrili, počuli sme len bezbrehé obhajovanie vedenia a prednášku,“ povedal. Naznačenie, že môže z jeho strany ísť o „vyrovnávanie si účtov“ s RTVS, odmieta. "Takýto atak je prvoplánový, čakal som viac,“ poznamenal.

Podpredseda výboru Miroslav Kollár (Za ľudí) rozumie stanovisku rady, myslí si však, že aj výbor si iba plní svoje povinnosti. "Samozrejme, budú výsledky kontrol, my sa k nim ako výbor i parlament vrátime,“ dodal koaličný poslanec.

Prešetrenie podnetu o možnej cenzúre

Podnet Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá o možnej cenzúre v spravodajstve RTVS pri príspevku o telefonáte bývalého predsedu NR SR Andreja Danka s obvinenou Alenou Zsuzsovou preverí komisia zriadená Radou RTVS. Členovia dozorného orgánu verejnoprávneho média sa na tom uzniesli na stredajšom mimoriadnom rokovaní.

Komisiu vytvoria členovia rady – podpredseda rady Martin Kákoš a členky rady Dóra Hushegyiová a Ildikó Nagy. „Zároveň oslovíme expertov na verejnoprávne médiá z externého prostredia,“ informnoval predseda rady Igor Gallo. Výbor NR SR zaviazal Radu RTVS prešetriť a vyhodnotiť podnet na cenzúru do 15. júna 2020. Dovtedy správu a zistenia prerokuje aj samotná rada.

Cenzúru nepotvrdil ani sťažovateľ

Medializované obvinenia bývalého šéfdramaturga relácie Reportéri a Občan za dverami Richarda Bolješika z cenzúry vo vysielaní RTVS nepotvrdil ani samotný sťažovateľ, ani ďalší členovia redaktorského tímu.

Rada RTVS o tom informovala na stredajšom mimoriadnom rokovaní dozorného orgánu verejnoprávneho vysielateľa, na ktorom sa zaoberala Bolješikovými informáciami, naznačujúcimi cenzúru i šikanózne správanie vedenia sekcie spravodajstva a publicistiky. Generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka však rada žiada, aby sa situáciou v sekcii spravodajstva a publicistiky zaoberal a prijal opatrenia na upokojenie situácie.

Predseda rady Igor Gallo na rokovaní oznámil, že Bolješika po medializovaní jeho stanovísk sám kontaktoval, v telefonickom rozhovore mu však jednoznačne nepotvrdil zásah do autorskej slobody, spochybnil len prístup jeho priamej nadriadenej pri spracovaní konkrétnej reportáže. "Na pondelok 25. mája sme ako rada iniciovali i stretnutie všetkých zainteresovaných, žiaľ, samotný pán Bolješik na stretnutie neprišiel, polhodinu predtým nám doručil protestnú výpoveď,“ oznámil Gallo.

Od obsahu a formy statusov bývalého šéfdramaturga sa dištancovali aj členovia redakcie Reportéri. Obvinenia z nekalého konania vnímajú ako Bolješikovu medializáciu svojho osobného sporu a hľadanie podpory u verejnosti, ktorá je citlivá na zásahy do slobody novinárskej práce.

„Chceme uistiť, že naďalej pracujeme slobodne bez akýchkoľvek vonkajších zásahov. Rovnako sa však odmietame nechávať zaťahovať do vnútorných osobných sporov členov vedenia sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS,“ uviedli v otvorenom liste Ivan Brada, Lýdia Kokavcová, Juraj Mravec, Alžbeta Švecová, Lucia Virostková, Katarína Začková.

Ani podpredseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Miroslav Kollár (Za ľudí), prítomný na rokovaní rady, nepovažuje Bolješikove statusy za potvrdenie cenzúry. „Vnímam to ako vnútroredakčné spory, ktoré si tu musíte riešiť. Moja prosba je, aby sa to čo najmenej dotklo vysielania,“ uviedol Kollár.

Generálny riaditeľ RTVS Rezník uistil, že sa vzniknutej situácii intenzívne venuje a prijme v priebehu najbližších dní opatrenia na upokojenie atmosféry v redakčnom tíme, ktorú narušili medializované informácie. „Reportéri dostanú nového šéfa, bude to čo najskôr, ako to bude možné,“ dodal šéf RTVS.

Zľava uprostred generálny riaditeľ RTVS... Foto: TASR (Jaroslav Novák)
RTVS / Rada / Jaroslav Rezník / Zľava uprostred generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a predseda Rady RTVS Igor Gallo počas mimoriadneho rokovania Rady Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) v Bratislave 27. mája 2020.

Mediálny výbor parlamentu na rokovaní 12. mája kritizoval neefektívne hospodárenie RTVS, rovnako skonštatoval možnú cenzúru vo vysielaní. Okrem návrhu vláde a rezortu kultúry vykonať finančný audit v RTVS preto predseda výboru Kristián Čekovský avizoval predloženie návrhu uznesenia do pléna NR SR, že si dozorný orgán neplní svoje zákonné funkcie. V prípade, že parlament prijme dvakrát takéto uznesenie v priebehu šiestich mesiacov, odvolá všetkých členov rady.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #kultúra #médiá #RTVS #výbor NR SR