Pribudli štyri prípady Covidu-19, poslanci žiadajú zrušiť zákaz nedeľného predaja

Poslanci Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) požiadali hlavného hygienika SR Jána Mikasa o zrušenie zákazu nedeľného predaja. Upozorňujú ho na možnú protiústavnosť opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorým sa zakázal nedeľný maloobchodný predaj. Dostál o tom informoval na sociálnej sieti.

15.06.2020 09:41 , aktualizované: 16:00
koronavírus obchod prevádzky Foto: ,
Dôchodkyňa si prezerá výklad kvetinárstva počas uvoľňovania opatrení v rámci pandémie koronavírusu v centre Bratislavy 3. júna 2020.
debata (138)

Možnú protiústavnosť poslanci vidia vo viacerých smeroch. Dostál tvrdí, že zákaz je neodôvodnený legitímnym verejným záujmom. „Máme pochybnosti o tom, že skutočným dôvodom zákazu nedeľného maloobchodného predaja je ochrana verejného zdravia, keďže prevádzky sú povinné vykonávať dezinfekciu a preventívne opatrenia pravidelne aj počas týždňa,“ spresnil.

Zákaz podľa poslancov ide nad rámec rozsahu nevyhnutného na splnenie deklarovaného cieľa. „Považujeme za nepreukázaný dôvod, pre ktorý je potrebné dezinfikovať celý deň a každú nedeľu,“ poznamenal Dostál s tým, že ÚVZ SR nevysvetlil, prečo sa nariadenie netýka všetkých prevádzok. Rovnako si myslí, že sanitárnym dňom môže byť akýkoľvek deň v týždni. Rozhodnutie, aby tým dňom bola práve nedeľa, vnímajú poslanci ako politické dôvody.

V nedeľu otestovali len 47 ľudí

V nedeľu pribudli štyri prípady infekcie koronavírusu. Informovalo o tom na svojej stránke Národné centrum zdravotníckych informácií. Na Slovensku tak máme doteraz 1 552 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19.

Laboratóriá v nedeľu urobili len 47 testov, celkový počet otestovaných vzoriek je už takmer 197-tisíc. Chorobe nepodľahla žiadna ďalšia osoba a nevyliečil sa žiadny ďalší pacient, ochorenie prekonalo zatiaľ 1 410 ľudí. Na Slovensku je tak 114 aktívnych prípadov.

Počet hospitalizovaných pacientov je naďalej 24, z toho majú ochorenie Covid-19 potvrdené dvaja ľudia. Na jednotke intenzívnej starostlivosti ani umelej pľúcnej ventilácii stále nie je žiadny pacient. Kĺzavý medián stúpol na hodnotu tri. Po jednom novom prípade koronavírusu potvrdili v okresoch Malacky, Revúca, Rimavská Sobota a Senec.

138 debata chyba
Viac na túto tému: #Úrad verejného zdravotníctva #Ondrej Dostál #zákaz nedeľného predaja #koronavírus