Kičurovi zaistili 20 kusov zlatých tehličiek

Národná kriminálna agentúra vykonala zaisťovacie úkony v rámci akcie Rezervy, počas ktorých z bezpečnostnej schránky bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetána Kičuru zaistila 20 kusov zlatých tehiel s hmotnosťou 250 gramov. Informovala o tom Polícia SR na sociálnej sieti.

17.06.2020 12:07 , aktualizované: 16:04
debata (393)

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obvinil v apríli Kičuru z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Kičura je už druhý mesiac vo väzbe. Z čela štátnych hmotných rezerv ho 24. marca 2020 odvolala vláda Igora Matoviča. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu.

Kolíková: Je prekvapivé, že štatutár pre rezervy si robí doma rezervy

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za prekvapivé, že štatutár pre rezervy si robí doma rezervy v takomto rozsahu. Reagovala tak na informáciu, že polícia zaistila v bezpečnostnej schránke bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána K. zlaté tehly.

VIDEO: Ministerka Mária Kolíková k aktuálnemu dianiu.
Video

„Určite aj členovia vlády majú dôvodné podozrenia a aj ja ako ministerka spravodlivosti, že to nadobudnutie majetku nemuselo súvisieť s legálnym príjmom z trestnej činnosti. Potenciálne je tu podozrenie, že je to výnos z trestnej činnosti,“ komentovala šéfka rezortu justície. Za zákrok pochválila orgány činné v trestnom konaní.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v tejto súvislosti podotkol, že Kičura sa stal symbolom sociálneho cítenia Roberta Fica a Petra Pellegriniho. „Myslím si, že to krásne zvizualizoval,“ uviedol predseda vlády.

Naď: Je to nehorázne

Ako poznamenal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), to, že mal Kičura doma zlaté tehly, považuje za nehorázne. „Neprekvapilo ma to. Našli to a beriem to ako fakt,“ uviedol šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vysvetľoval, ako môže súkromná osoba zužitkovať zlaté tehličky. Podľa neho ako investičná úvaha nie sú zlé. „Keď to človek financuje z peňazí, ktoré následne nevie vysvetliť, možno patrí tam, kde sa aktuálne Kičura nachádza,“ podotkol.

O väzobnom stíhaní Kičuru rozhodol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica 23. apríla, keď dva dni predtým ho prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obvinil z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

„Sudca pre prípravné konanie skonštatoval, že v tomto štádiu konania nie je preukázané, ani vo forme dôvodného podozrenia, že by sa obvinený dopustil korupčného konania. Dôvodom väzby, ako aj trestného stíhania je výlučne tá skutočnosť, že na jeho žiadosť iná osoba pozmenila zmluvu o pôžičke staršieho dáta z roku 2016,“ zdôraznila vtedy hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Kičura odmietal obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn. Národná kriminálna agentúra ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

ÚŠP však upozornil, že v skutočnosti bolo obvinenie vznesené v súvislosti s uzatváraním zmlúv, ktoré nemajú žiadny súvis s nákupom zdravotných pomôcok a podozrivé kontrakty, ako aj podozrivé platby prebehli skôr, ako prepukol koronavírus.

393 debata chyba
Viac na túto tému: #Správa štátnych hmotných rezerv #polícia SR #zlaté tehličky #Kajetán Kičura