Úlohou Krištúfkovej ako splnomocnenkyne vlády bude najmä koordinácia plnenia úloh v oblasti podpory rodiny a sociálnej pomoci, ktoré pre orgány štátnej správy, územnej samosprávy, mimovládne neziskové organizácie, ako aj iné subjekty vyplývajú z právnych predpisov a rozhodnutí vlády.
Táto funkcia bude patriť pod ministerstvo práce. „Splnomocnenec v spolupráci s príslušnými orgánmi štátnej správy na základe svojich poznatkov a podnetov orgánov štátnej správy, územnej samosprávy, občianskych združení a iných subjektov bude zabezpečovať pre vládu vypracúvanie návrhov a koncepčných materiálov v oblasti podpory rodiny a sociálnej pomoci, posudzovať a pripomienkovať materiály týkajúce sa tejto oblasti,“ uvádza sa v predkladacej správe k návrhu. Okrem toho má posudzovať a navrhovať ďalší postup k materiálom týkajúcim sa podpory rodiny a sociálnej pomoci.
VIDEO: Minister obrany Jaroslav Naď ku aktuálnemu dianiu.
Sekretariát splnomocnenca má pozostávať z jedného pracovníka a jedného odborného pracovníka. „Splnomocnenec bude mať k dispozícii dve kancelárie v budove ministerstva práce a na služobné cesty mimo Bratislavy bude môcť využívať dispozičné vozidlo s vodičom ministerstva práce,“ uvádza sa v predkladacej správe. Výdavky na činnosť splnomocnenca vrátane platových náležitostí budú financované z rozpočtovej kapitoly rezortu práce.
Minister práce vysvetlil po rokovaní vlády, že tento úrad bol zriadený, lebo už v programovom vyhlásení vlády sa vďaka Krištúfkovej objavila tzv. SOS dávka. „Aj v súvislosti s novým koronavírusom sa ukázalo, že vždy nejaká skupina občanov ‚prepadne‘ cez plošné opatrenia. Vďaka zriadenej novej dotácii bola poskytnutá pomoc viac ako 10 000 ľuďom a predsedníčkou komisie, ktorá o pridelení tejto dotácie rozhoduje, je poslankyňa Krištúfková,“ priblížil Krajniak s tým, že túto funkciu bude vykonávať bez nároku na finančné ohodnotenie. „Som presvedčený, že tento úrad má zmysel,“ podotkol Krajniak.
Krištúfková podotkla, že za posledné roky v parlamente predložila množstvo návrhov v sociálnej oblasti, ktoré pomáhali rodinám. „V programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali k ambicióznemu plánu nielen v sociálnej oblasti, ale v oblasti podory ako takej, ktorá nebola prioritou predošlej vlády. Súčasná vláda kladie veľkú pozornosť podpore rodín. Ekonomické dôsledky pandémie budú veľmi dlho,“ podotkla Krištúfková. Novú funkciu podľa jej slov prijíma s veľkým rešpektom. „Rodina je hodnota a hodnotu si treba chrániť. Na tejto vláde jasne vidieť, že slovenské rodiny má na prvom mieste. Vymenovanie do tejto funkcie beriem s pokorou,“ doplnila Krištúfková.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) sa pri hlasovaní o vytvorení tohto postu zdržali.