V kauze lustrácií novinárov zadržali Pavla Vorobjova

24.06.2020 12:00, aktualizované: 12:28

V súvislosti s vyšetrovaním lustrácií novinárov príslušníci Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v stredu zadržali bývalého vysokého funkcionára Policajného zboru Pavla Vorobjova.

Obvinili ho zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a čelí aj obvineniu z neoprávneného nakladania s osobnými údajmi v súvislosti s lustrovaním ďalších osôb, ktoré nie sú z novinárskej obce. Informovala o tom Petra Friese z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

„Okrem tohto obvinenia bolo dnes zadržanému doručené aj obvinenie zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi v súvislosti s lustrovaním ďalších osôb, ktoré nie sú súčasťou novinárskej obce, ale ku ktorým bližšie informácie poskytnúť v súčasnosti nie je možné,“ uviedla Friese.

Ako ďalej priblížila, obvinený Pavol Vorobjov, ktorý je v súčasnosti postavený mimo služby, doteraz čelil jednému obvineniu pre podozrenie zo spáchania rovnakých skutkov, teda za neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi a zneužitie právomoci verejného činiteľa, v súvislosti s lustrovaním nebohého Jána Kuciaka.

Vznesenie ďalších obvinení v kauze lustrácií označilo Ministerstvo vnútra SR za „výrazný posun“. ÚIS na prípade podľa slov Friese ďalej intenzívne pracuje. V trestnom konaní vedenom pre neoprávnené lustrácie novinárov vystupuje 168 poškodených. Z toho je 28 novinárov a 140 iných osôb.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zadržanie #Pavol Vorobjov #obvinenie #NAKA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku