V kauze lustrácií novinárov zadržali Pavla Vorobjova

V súvislosti s vyšetrovaním lustrácií novinárov príslušníci Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v stredu zadržali bývalého vysokého funkcionára Policajného zboru Pavla Vorobjova.

24.06.2020 12:00 , aktualizované: 12:28
debata (10)

Obvinili ho zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a čelí aj obvineniu z neoprávneného nakladania s osobnými údajmi v súvislosti s lustrovaním ďalších osôb, ktoré nie sú z novinárskej obce. Informovala o tom Petra Friese z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

„Okrem tohto obvinenia bolo dnes zadržanému doručené aj obvinenie zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi v súvislosti s lustrovaním ďalších osôb, ktoré nie sú súčasťou novinárskej obce, ale ku ktorým bližšie informácie poskytnúť v súčasnosti nie je možné,“ uviedla Friese.

Ako ďalej priblížila, obvinený Pavol Vorobjov, ktorý je v súčasnosti postavený mimo služby, doteraz čelil jednému obvineniu pre podozrenie zo spáchania rovnakých skutkov, teda za neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi a zneužitie právomoci verejného činiteľa, v súvislosti s lustrovaním nebohého Jána Kuciaka.

Vznesenie ďalších obvinení v kauze lustrácií označilo Ministerstvo vnútra SR za „výrazný posun“. ÚIS na prípade podľa slov Friese ďalej intenzívne pracuje. V trestnom konaní vedenom pre neoprávnené lustrácie novinárov vystupuje 168 poškodených. Z toho je 28 novinárov a 140 iných osôb.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #obvinenie #zadržanie #NAKA #Pavol Vorobjov