„Strana, ktorú vám dnes predstavujeme, musí byť strana, v ktorej sa snúbi skúsenosť, odbornosť a profesionalita,“ skonštatoval Pellegrini s tým, že sa musí skĺbiť aj s mladíckou energiou. Zdôraznil, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby sociálna demokracia opäť mala koaličný potenciál. V súvislosti so vznikom novej strany hovorí o medzníku v budovaní sociálnej demokracie.
VIDEO: Peter Pellegrini predstavil novú stranu Hlas – Sociálna demokracia.
Názov predstavil s tým, že subjekt má byť hlasom sociálne odkázaných, pracujúcich, ale aj hlasom korektnej opozície a regiónov. „Slovenskom v takejto dobe sa musí niesť hlas nádeje, hlas silnej sociálnej politiky, hlas odbornosti a profesionality,“ dodal s tým, že majú ambíciu byť tiež hlasom tých, na ktorých súčasná vláda zabudla. Zopakoval, že subjekt má stáť aj na protifašistickom pilieri.
Pellegrini predstavil aj ďalších 15 mladých tvárí, ktoré budú súčasťou jeho strany. „Títo mladí ľudia, ktorí dnes rozširujú naše rady, pochádzajú z celého Slovenska,“ poznamenal. Jeden zo zakladajúcich členov subjektu Michal Bartek apeloval na mladých ľudí, aby sa nebáli prihlásiť k sociálnej demokracii na Slovensku. Argumentuje tým, že budú obhajovať aj ich záujmy.
Nový projekt chce ísť podľa Pellegriniho slov pri svojom financovaní od začiatku transparentnou cestou. Odmieta, že by za stranou stál v pozadí niekto iný, ako oni sami. Financiami majú prispievať zakladatelia, verejnosť mienia o financovaní informovať. V súvislosti s kauzami Smeru a „nálepkami“ niektorých členov nového subjektu podotkol, že voličov budú musieť presvedčiť svojou prácou.
VIDEO: K Pellegrinimu idú aj mladí. Michal Bartek hovorí prečo.
Pellegrini zároveň poznamenal, že „k dnešnému dňu budú mať všetci členovia vysporiadané svoje členstvo v strane Smer“. Dodal, že na júlovej schôdzi parlamentu by mali vyriešiť aj pozície v poslaneckom klube. Deklaroval, že v septembri je pripravený ponúknuť aj pozíciu podpredsedu Národnej rady (NR) SR.
Na otázky o rokovaniach s inými stranami a hnutiami odpovedal, že budú mať záujem diskutovať aj s mimoparlamentnými subjektmi, ale až po zaregistrovaní strany Hlas. „Minimálne o jednej sa šepká. Určite si budeme vedieť aj s Tomášom Druckerom (Dobrá voľba) sadnúť za jeden stôl a hľadať možnosti spolupráce,“ povedal Pellegrini.
Na registráciu strany je potrebných aspoň 10-tisíc vyzbieraných podpisov. Strana ich musí odovzdať ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splní všetky zákonné podmienky, ministerstvo ju zaregistruje.
Slosiarik: Efekt snehovej gule
Pri novej strane Petra Pellegriniho môže zafungovať efekt snehovej gule a môže sa posilniť jej podpora. Závisí to od toho, ako sa bude vyvíjať situácia okolo nového politického subjektu Hlas – sociálna demokracia, ktorý dnes Pellegrini ohlásil. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Martin Slosiarok z agentúry Focus.
„V pôvodnom elektoráte strany Smer má Pellegrini stále vysokú dôveru. Ak v prieskumoch bude lídrom opozície, dokonca by sa stalo, že bude lídrom rebríčka preferencií strán a preskočil by v budúcnosti OĽaNO, časť voličov sa môže identifikovať s Pellegrinim a pre Smer to bude problém,“ priblížil Slosiarik. Podľa neho časť voličov bude čakať na ďalšiu ponuku od vznikajúcej strany.
Pellegriniho strana v júnovom prieskume Focusu pre TV Markíza dosiahla podporu 19,3 percenta. S rozdielom jedného percenta skončila druhá za vládnym hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré by podporilo 20,3 percenta opýtaných. Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) by volilo 9,5 percenta respondentov.
Podľa Slosiarika štruktúru voličov Pellegriniho strany tvorí 41 percent voličov Smeru-SD, takmer 30 percent sú nerozhodnutí. Z ostatných strán má s ôsmimi percentami najväčšie zastúpenie Sme rodina, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) majú tri percentá a zvyšok sú rôzne iné strany Napríklad politický subjekt Dobrá voľba Tomáša Druckera. Ako ďalej povedal Slosiarik, iné prieskumy ukázali, že Pellegrini mal vysokú mieru podpory práve medzi nerozhodnutými voličmi.
Respondenti sa v júnovom prieskume vyjadrovali k „strane Petra Pellegriniho“. Otázkou je, či táto podpora v budúcnosti neklesne, ak sa budú vyjadrovať k strane Hlas – sociálna demokracia. Podľa Slosiarika pre voliča musí vzniknúť asociácia, o akú stranu ide. „Predpokladom toho je kampaň na zavedenie novej značky na politickom trhu. Ak toto nezvládnu, je to problém. Ľudia stranu nebudú vedieť identifikovať, lebo Pellegriniho meno tam už nebude,“ ozrejmil sociológ. Predpokladá, že Pellegrini a jeho spolupracovníci si uvedomujú, že pôjde o kľúčovú fázu pri zakladaní nového politického subjektu.