Fico: Prijatie Deklarácie zvrchovanosti SR bolo významným krokom

Prijatie Deklarácie zvrchovanosti SR pred 28 rokmi bolo predpokladom vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Slovensko sa od jej prijatia "pretransformovalo na demokratický a v rámci možností aj právny štát". Pri príležitosti výročia prijatia deklarácie to v Národnej rade (NR) SR vyhlásil predseda Smeru Robert Fico.

17.07.2020 14:31
fico Foto: ,
Predseda Smeru Robert Fico.
debata (30)

VIDEO: Fico o výročí deklarácie o zvrchovanosti, o úlohe médií, o zlej ceste, ktorou sa krajina vydala, o mladých v Smere-SD, aj o Matovičovi a Čižnárovi.

Na potrebe pripomínať si významné medzníky histórie Slovenska, a teda aj prijatie deklarácie, sa zhodli i mimoparlamentné KDH a SNS. „Poslanci Slovenskej národnej rady vtedy jasne vyhlásili, že Slovensko má záujem o vlastnú suverenitu, o vlastnú štátnosť, a bol to významný formálno-právny krok k vzniku Slovenskej republiky,“ uviedol Fico. Pripomenul znenie deklarácie, v ktorej sa hovorí, že 1000-ročné úsilie slovenského národa o jeho svojbytnosť sa naplnilo. Dodal, že pamätný deň prijatia deklarácie je jedným z najvýznamnejších pamätných dní.

Poznamenal, že za 28 rokov Slovensko prešlo rôznymi procesmi. V súčasnosti sme podľa jeho slov svedkami demontáže nielen sociálneho, ale aj právneho štátu. „Čo nás mimoriadne mrzí, je, že začíname vnímať aj demontáž prvkov demokracie,“ uviedol. Poukázal pritom na verejnú voľbu v pléne parlamentu a na obvinenia za akýkoľvek iný názor.

„Slovensko je náš domov, ktorý nám s dôverou zverili naši predkovia. Deklarácia zvrchovanosti je odkazom pre nás všetkých, aby sme spojili sily v prospech našej vlasti,“ uviedla v súvislosti s výročím mimoparlamentná SNS. Dodala, že aj v súčasnosti si predstavitelia strany v regiónoch výročie pripomínajú zapálením vatier zvrchovanosti. Strana pripomenula, že v roku 2017 jej predseda Andrej Danko zverejnil originál deklarácie v parlamente.

Mimoparlamentné KDH skonštatovalo, že každý vyspelý národ si pripomína svoje historické medzníky. „Ostáva tiež pravda, že jedným z medzníkov histórie nášho národa bola aj Deklarácia o zvrchovanosti SR. Avšak na druhej strane si musíme uvedomiť, že nebyť Novembra 1989, by sme nemali slobodu, demokraciu a ani samostatné Slovensko v EÚ,“ uviedlo hnutie pre TASR.

V piatok uplynulo 28 rokov od prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR. Slovenský parlament dokument schválil 17. júla 1992, v čase, keď bola Slovenská republika ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a uskutočňovali sa rokovania českej a slovenskej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi. Prijatie deklarácie ako jednostranný krok Slovenska posunulo tento proces k dohode o rozdelení Česko-Slovenska. Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR je na základe zákona Národnej rady (NR) SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #deklarácia zvrchovanosti SR
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy