Kyselica by mal podľa Šeligu vyvodiť osobnú zodpovednosť

Štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáš Kyselica by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) to uviedol v utorok na sociálnej sieti v súvislosti s medializovanými informáciami o Kyselicovom pôsobení vo Vojenskom spravodajstve (VS) v čase predvolebnej kampane aj krátko po voľbách.

28.07.2020 12:05 , aktualizované: 13:10
debata (98)

Kyselica podľa Šeligu porušil zákon, pretože ako vojak sa aktívne zúčastňoval predvolebnej kampane. Pochybnosti podľa neho vyvoláva aj to, prečo to robil. Poukázal na to, že vtedajší riaditeľ VS Ján Balciar nevedel vysvetliť svoj majetok.

„Pán Kyselica nám nemôže povedať nič, lebo je viazaný mlčanlivosťou. Nemôže povedať, aké úlohy plnil, čo robil a čo nerobil. Zostáva nám pochybnosť a mierna pachuť,“ skonštatoval Šeliga.

Politik v kampani nemá byť zároveň „tajný agent“, myslí si Šeliga. „Človek si musí vybrať, ako chce svojej krajine slúžiť,“ poznamenal.

Smer: Mal by zložiť poslanecký mandát

Strana Smer vyzýva Kyselicu, aby sa vzdal nielen postu štátneho tajomníka, ale aj mandátu poslanca Národnej rady. V stanovisku strany na sociálnej sieti sa okrem iného uvádza:

„Je každému jasné, že slúžil verne I. Matovičovi, keďže ho odmenil tretím miestom na svojej kandidátke v čase, kedy bol L. Kyselica agentom. Čo môže byť väčším dôkazom politickej práce I. Matoviča v deštruovaní demokracie, ako zneužitie agenta v politickom boji? Je to nebezpečný precedens, ktorý nemôže demokratická spoločnosť pripustiť.“

Kyselica má dôveru ministrov za OĽaNO

Štátny tajomník MV SR a bývalý šéf tímu Gorila Kyselica podľa medializovaných informácií kandidoval do parlamentu ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva. Nemali o tom vedieť ani členovia hnutia OĽaNO, za ktoré sa uchádzal o mandát. V tajnej službe Ministerstva obrany (MO) SR mal pôsobiť od októbra 2019 do 19. marca 2020.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v pondelok uviedol, že na základe informácií, ktorými disponuje, nemá dôvod nedôverovať Kyselicovi. Štátnemu tajomníkovi vyjadril dôveru aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

98 debata chyba
Viac na túto tému: #vojenské spravodajstvo #Juraj Šeliga #lukáš kyselica