Na Majského bol vydaný európsky zatykač

31.07.2020 10:36, aktualizované: 12:09
Jozef Majský, súd
Jozef Majský na archívnej snímke. Autor: ,

Európsky zatýkací rozkaz (EZR) možno vydať na účely trestného stíhania, ako aj na účely výkonu už uloženého trestu odňatia slobody. Uviedol to pre TASR docent Libor Klimek z Katedry trestného práva Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý prednáša aj na Právnickej fakulte Lipskej univerzity.

Reagoval tak na nový EZR, ktorý vydal vo štvrtok Najvyšší súd (NS) SR na právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského.

„Ak ide o druhú uvedenú možnosť, podmienkou je, aby trest odňatia slobody bol v trvaní najmenej štyroch mesiacov. S týmto cieľom vydaný EZR prichádza do úvahy aj v prípade, ak osoba nebola prítomná na súde, keď ju súd uznal za vinnú a bol jej uložený trest odňatia slobody. Takto koncipovaný EZR môže vydať jednak súd, ktorý trest uložil, ale taktiež súd, ktorý ako posledný v konkrétnej veci rozhodoval, napríklad v prípade podania odvolania odsúdenej osoby voči odsudzujúcemu rozsudku. Slovenské orgány postupujú podľa zákona č. 154/2010 Z. z. o EZR,“ vysvetlil Klimek.

Podľa neho ak NS SR odoslal EZR do Českej republiky, príslušné české orgány postupujú na základe zákona o medzinárodnej justičnej spolupráci vo veciach trestných. „Uznanie EZR je síce očakávané, ale nie je automatické. Právna úprava obsahuje dôvody (napríklad, ak vyžiadaná osoba sa nezdržiava na území České republiky alebo ak miesto jej pobytu nie je známe), z ktorých ak nastane čo i len jeden, české orgány rozhodnú, že osoba nebude odovzdaná do iného štátu. Obdobne je tomu tak aj v slovenskej právnej úprave,“ povedal Klimek.

Situácia sa podľa neho komplikuje, ak na tú istú osobu by bol vydaný taktiež EZR z ďalšieho štátu. Vtedy by bolo na uvážení príslušného orgánu Českej republiky, ktorý zatykač uprednostní. V prípade Majského však takýto scenár je málo pravdepodobný, keďže doposiaľ nie je známy ďalší EZR, ktorý by na neho vydal ešte ďalší štát.

„Inou alternatívou je požiadanie iného štátu o uznanie a následný výkon rozhodnutia, ktorým bol uložený trest odňatia slobody. Musí ísť však o už právoplatné rozhodnutie. Teda osoba by nevykonala trest odňatia slobody na Slovensku, ale v inom členskom štáte EÚ. Ktorá alternatíva je uprednostnená, je na uvážení súdov. Prirodzene, súd môže konkrétny prípad prediskutovať s prokurátorom a následne sa rozhodnúť,“ dodal Klimek.

Česká strana zatiaľ nemá informácie o novom zatýkacom rozkaze na Majského

Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave zatiaľ nedisponuje oficiálnymi informáciami od slovenskej strany v prípade nového zatýkacieho rozkazu na Jozefa Majského odsúdeného v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest. TASR to potvrdil krajský štátny zástupca Libor Malý.

Vysvetlil, že krajské štátne zastupiteľstvo zatiaľ nedostalo informáciu o odvolaní prvého zatýkacieho rozkazu. Avizoval, že následne sa predbežné vyšetrovanie v ČR ukončí. „V prípade vydania ďalšieho európskeho zatýkacieho rozkazu pre výkon trestu odňatia slobody, bude nutné v Českej republike najprv vyriešiť otázku miestnej príslušnosti vo vzťahu k tomu, ktoré štátne zastupiteľstvo a súd budú príslušné šetrenie realizovať a vo veci rozhodovať,“ vysvetlil.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Jozef Majský #európsky zatykač
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku