V sobotu otestovali 585 ľudí, siedmi boli pozitívni

V sobotu pribudlo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti, ako aj Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Od prepuknutia tohto ochorenia sa tak na Slovensku nakazilo už 2 344 ľudí.

, , 02.08.2020 09:36, aktualizované: 11:40
19

Pozitívny výsledok testu mali podľa rezortu zdravotníctva štyria muži a tri ženy vo vekovom rozpätí od 31 do 71 rokov v okresoch Nové Mesto nad Váhom (4), Bánovce nad Bebravou (2) a Banská Štiavnica (1).

Na Slovensku sa doteraz urobilo celkovo 265 031 ukončených laboratórnych testov. Počet vyliečených ostáva na čísle 1 742. S ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň je v nemocniciach hospitalizovaných 29 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 13 pacientov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jeden pacient, na umelej pľúcnej ventilácii rovnako jeden človek. Počet úmrtí ostáva na čísle 29.

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia

V prostredí marginalizovaných rómskych komunít pôsobia asistenti z príspevkovej organizácie Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. „Asistenti zo Zdravých regiónov denne pracujú takpovediac v prvej línii a získavajú informácie, ktoré sú dôležité pre úspešné zvládnutie nielen epidemiologickej situácie,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

Zástupcovia tejto organizácie nadviazali užšiu spoluprácu aj s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Zdravé regióny vybudovali sieť asistentov v teréne a spolupracujú pri informovaní ľudí, ktorí prichádzajú do marginalizovaných rómskych komunít zo zahraničia. Evidujú napríklad informácie, z ktorej krajiny sa vrátili a či majú príznaky respiračného ochorenia. Prehľad majú aj o tom, v ktorých lokalitách je veľká skupina obyvateľov, ktorí pravidelne cestujú do zahraničia. Majú skúsenosti s asistenciou pri testovaní či vyhľadávaním možných kontaktov. Viac ako 86 % zamestnancov organizácie z celkového počtu 320 sú priamo obyvatelia rómskych osídlení.

„Aktuálne informácie, ktoré máme z terénu, najmä vysoké počty prichádzajúcich z Anglicka, svedčia o tom, že situáciu nemožno podceňovať. Naša prax ukazuje, že mimoriadne dôležitá je aj dnes prevencia, zároveň aj rýchle a kvalifikované rozhodnutia, aby sme zabránili riziku ďalšieho šírenia ochorenia,“ uviedla riaditeľka organizácie Tatiana Hrustič. Potrebný je podľa nej aj nepretržitý servis na zabezpečenie bežných potrieb izolovaných obyvateľov.

Organizácia od polovice marca tohto roka trikrát týždenne monitoruje situáciu v 75 percentách najkritickejších rómskych osád a zaznamenáva počty ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Zdravé regióny aktuálne spolupracujú s viac ako 850 lekármi prvého kontaktu a špecialistami v 252 obciach. Orientujú sa najmä na prevenciu a poskytovanie informácií vo vzťahu k pandémii koronavírusu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
19 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus