Krajčí odvolal vedenie nemocnice v Trenčíne a riaditeľa NTS v Bratislave

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vo štvrtok odvolal ekonomického riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trenčíne Mareka Šedíka a vedenie tejto nemocnice. Odvolal tiež ekonomického riaditeľa Národnej transfúznej služby (NTS) SR v Bratislave Adama Kalužaya.

, 20.08.2020 13:59, aktualizované: 17:41
Marek Krajčí Foto:
Minister zdravotníctva Marek Krajčí
65

Krajčí to oznámil na tlačovom brífingu. Upozornil na tzv. chobotnicu biznis vzťahov v zdravotníctve.

VIDEO: Brífing ministra Krajčího o biznisoch v zdravotníctve.

Na problémy v trenčianskej nemocnici Krajčího upozornili v liste zástupcovia Základnej odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek pri FN Trenčín. Poukázali na zlé a neefektívne hospodárenie.

Nemocnica podľa nich viackrát zakúpila techniku nepoužiteľnú na daných oddeleniach. Tiež tvrdia, že nemajú jasné pokyny k organizácii práce v nemocnici počas druhej vlny pandémie Covid-19 a poukazujú na nedostatok pracovníkov na oddeleniach a klinikách FN Trenčín, ktorá je v rozpore s výnosom Ministerstva zdravotníctva SR a ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Krajčí upozornil aj na personálne a ekonomické prepojenia FN Trenčín a NTS s viacerými obchodnými spoločnosťami, i nárast ich finančných obratov. Uviedol, že s FN Trenčín obchodovali spoločnosti Biohem, Unomed, Unotech, pričom konateľom všetkých troch je Šedíkov svokor Peter Hevier. Všetky spolu mali v roku 2015 obrat o niečo menej ako 500 000 eur, no v roku 2019 to už bolo 1 662 000 eur. Právne sklužby pre FN Trenčín s nástupom Šedíka do funkcie začal poskytovať Marek Doktor, ktorý bol zároveň právnym zástupcom všetkých troch spoločností a konateľom spoločnosti Cardioservice, ktorá obchodovala s FN Trenčín v rokoch 2016 až 2018. Spoločnosti Biomed a Unotech mali zároveň obchodný vzťah aj s NTS prostredníctvom eurofondov v celkovej výške viac ako 34 miliónov eur.

Brat ekonomického riaditeľa NTS v Bratislave Adama Kalužaya je zároveň predsedom predstavenstva akciovej spoločnosti TradeMedical Igor Kalužay. TradeMedical podľa Krajčího vznikla ako sprostredkovateľská firma na zásobovanie FN Trenčín, čo je vidieť na jej finančných obratoch. „V roku 2017 celkové tržby TradeMedical boli 24 552 eur, z toho 24 410 eur predstavovali tržby z obchodov z FN Trenčín. V roku 2018 to už bolo 966 158 eur, z toho vo FN Trenčín 951 265 eur,“ povedal Krajčí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
65 debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnica #Marek Krajčí