Fico vyzval Pellegriniho na odchod, odvolať chce aj dvoch ministrov

Predseda Smeru Robert Fico vyzval Petra Pellegriniho, aby odstúpil z pozície podpredsedu Národnej rady (NR) SR. Uviedol to po sobotňajšom rokovaní predsedníctva strany.

29.08.2020 09:59 , aktualizované: 19:15
smer, fico Foto: ,
Predseda Smeru Robert Fico.
debata (262)

Zároveň bude podľa jeho slov strana žiadať, aby sa konečne vyriešila otázka predsedov parlamentných výborov po odchode viacerých členov poslaneckého klubu Smer do vznikajúcej strany Pellegriniho. Okrem toho podľa Ficových slov predsedníctvo rozhodlo, že opätovne nominujú na post podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Igora Šulaja. Strana trvá na tom, že aj na čele úradu by mala byť opozícia.

„Budeme žiadať NR SR, aby definitívne vyriešila problém výborov NR SR a post podpredsedu NR SR. Opätovne z tohto miesta chceme požiadať odídencov zo strany Smer-SD, osobitne Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho (obaja nezaradení), aby uvoľnili svoje pozície, ktoré im nepatria,“ povedal Fico s tým, že Rašiho funkcia predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií patrí Smeru a na jeho miesto je pripravený Boris Susko. Šéf Smeru dodal, že namiesto šéfa predsedu výboru na kontrolu činnosti SIS po odchode Erika Tomáša (nezaradený) navrhujú Mariána Saloňa. Na miesto predsedu Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu navrhujú Martina Nemkyho.

Fico hovoril aj o zneužívaní značky Smer pri zbere podpisov na vznik novej strany. Zdôraznil, že Pellegrini by mal opustiť funkciu podpredsedu parlamentu, ktorá mu nepatrí, pretože ju získala vo voľbách strana Smer. Dodal, že na post podpredsedu parlamentu je pripravený ako kandidát podpredseda Smeru Juraj Blanár.

Smer začne so zberom podpisov na odvolanie Krajniaka a Hegera

Poslanci klubu Smer by mali v stredu počas mimoriadnej schôdze NR SR začať so zberom podpisov na odvolanie ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) a ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO). Informoval o tom predseda Smeru. „Nemôžeme akceptovať, akým spôsobom minister práce, celá politická strana Sme rodina aj ďalší poslanci vládnej koalície oklamali ľudí, pretože pred voľbami hlasovali za mnohé sociálne opatrenia a teraz ich popreli,“ uviedol Fico. Poukázal napríklad na dôchodky či minimálnu mzdu. Tvrdí, že vláda okradla dôchodcov a berie ľuďom aj príplatky za prácu v nedeľu. Označil ich za politických podvodníkov.

Aj preto podľa jeho slov predsedníctvo požiadalo klub strany, aby na najbližšej schôdzi poslanci vyzbierali podpisy na odvolanie Krajniaka, lebo je podvodník. Hegera chce Smer odvolávať podľa Fica pre jeho nespôsobilosť a neschopnosť, ale najmä v súvislosti so „škandálom vyťahovania peňazí zo štátneho rozpočtu cez dvorného právnika OĽANO“ Michala Miškoviča.

„Sú tam veľké ekonomické zlyhania na jeho strane. Za mňa najväčší škandál zo strany OĽANO je to, akým spôsobom sa rozhodli vyberať peniaze zo štátnych organizácii a ministerstiev cez právnika pána Miškoviča,“ uviedol podpredseda Smeru Erik Kaliňák. Celý proces bol podľa jeho slov zrejme riadený z Úradu vlády (ÚV) SR, pretože majú informácie, že Miškovič robil aj u premiéra Igora Matoviča (OĽANO).

Fico: SNP ukázalo silu národa

Slovenské národné povstanie ukázalo obrovskú vnútornú silu nášho národa, netreba však zabúdať ani na hĺbku tragédie po jeho potlačení. V súvislosti so 76. výročím SNP to skonštatoval predseda Smeru Robert Fico pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke, kde zorganizovala strana spomienku po odmietnutí zúčastniť sa na oficiálnych oslavách SNP v Banskej Bystrici s predstaviteľmi koalície.

Fico zdôraznil, že SNP bolo zrejme najvýznamnejšou udalosťou v novodobých dejinách Slovenska a zaradilo ho k víťazným mocnostiam po druhej svetovej vojne. Pripomenul, že okolie Banskej Bystrice má aj miesta, ktoré nepatrili k najsvetlejším v histórii, a poukázal na masové vraždy, ku ktorým došlo po potlačení Povstania.

„Preto sme sa rozhodli prísť sem do Kremničky, lebo tu je realita druhej svetovej vojny. Tu je tá tragédia, ktorá nastala po tom, ako sa Nemci rozhodli potrestať Slovákov za to, že sa odhodlali zdvihnúť hlavy,“ podotkol s tým, že sa o tom málo hovorí. Uviedol, že práve to dáva obraz o krutej realite Povstania.

262 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #Peter Pellegrini