Šeliga: Novela zákona o prokuratúre je veľkým krokom k očiste justície

Vetovaná novela zákona o prokuratúre, o ktorej aktuálne diskutujú poslanci Národnej rady (NR) SR, je jedným z najväčších krokov k očiste Slovenska a justícii. Uviedol to v stredu v rozprave podpredseda parlamentu a jeden z predkladateľov návrhu zákona Juraj Šeliga (Za ľudí).

02.09.2020 15:00 , aktualizované: 15:20
debata (16)

Kľúčové podľa neho v tomto prípade nie je odvolanie generálneho prokurátora, ale práve výberový proces, verejné vypočutie. „Aby občania videli, že nejdeme nikoho vyberať na objednávku,“ zdôraznil Šeliga.

„Myslím si, že tento zákon, keď dnes vyhovieme pripomienkam prezidentky, keď nadobudne platnosť a účinnosť, je podľa mňa jedným z najväčších krokov v rámci očisty Slovenska a justície ako takej za posledných prinajmenšom desať rokov, možno od náhodného prideľovania spisov,“ skonštatoval.

Pripomienky prezidentky SR Zuzany Čaputovej vníma ako vstup do diskusie, pričom na konci dňa je spoločný záujem, ktorým je transparentná generálna a špeciálna prokuratúra. Dôležité je podľa Šeligu čím skôr zákon prijať a následne vybrať generálneho prokurátora, aby sa „konečne na prokuratúru vrátila spravodlivosť“.

Grendel hovorí o hrozbe blokovania voľby šéfa Generálnej prokuratúry, Dostál to vidí inak

Po vyrovnaní sa s pripomienkami prezidentky SR Zuzany Čaputovej k novele zákona o prokuratúre už nič nebráni vyhláseniu voľby generálneho prokurátora. Blokovať by ju mohlo jej obrátenie sa na Ústavný súd (ÚS) SR. V pléne Národnej rady (NR) SR to skonštatoval podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO). Dodal, že s jej výhradami sa nestotožňuje. Ondrej Dostál (SaS) to nevidí rovnako. Hovorí, že aj keby ÚS pozastavil účinnosť novely v bodoch, ktoré prezidentka namietala, nebránilo by to vyhláseniu voľby.

Grendel ocenil, že hlava štátu napokon nenamietala otvorenie prokuratúry a možnosť kandidovať na post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR aj neprokurátorom. „To, čo vytýka pani prezidentka tomuto zákonu, vôbec nie je podstatné, podstatné je, čo mu nevytýka. Jej veto je najlepším vysvedčením tejto vlády v otázke dvoch kľúčových hlasovaní, ktoré nás čakajú v NR SR. A to je verejná voľba generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora,“ uviedol. Po vyrovnaní sa s pripomienkami prezidentky podľa jeho slov už nič nebude brániť šéfovi parlamentu vyhlásiť voľbu. Podotkol, že by malo ísť o prvú transparentnú voľbu šéfa prokuratúry. Dodal, že sa s pripomienkami prezidentky nestotožňuje. Negatívne vníma riziko zablokovania novely a oddialenia otvorenej a verejnej voľby generálneho prokurátora. „Slovensku to za toto riziko nestojí,“ poznamenal.

Dostál nemá obavu, že by nevyhovenie niektorej z námietok prezidentky mohlo spôsobiť zablokovanie voľby na ÚS. „Žiadna z pripomienok pani prezidentky sa netýka voľby generálneho prokurátora a vymenovania generálneho prokurátora,“ uviedol. Ak by hlava štátu rozhodla dať na ÚS podnet v bodoch, ktoré namietala, nič by podľa neho voľbe nebránilo. A to aj v prípade, že by ÚS podnet prijal na ďalšie konanie či pozastavil všetkých päť namietaných bodov.

Poslanca Ľubomíra Vážneho (Smer) Grendel nepresvedčil svojimi argumentmi. „Nerobte ústupky. Ak ste si istý, nesúhlaste s vetom prezidentky,“ poznamenal v súvislosti s pripomienkami prezidentky. Namieta tiež Grendelove slová, že po schválení novely by malo ísť o prvú transparentnú voľbu generálneho prokurátora. „Predtým nikto nenamietal voči transparentnosti,“ pripomenul predchádzajúce voľby.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #prokuratúra #reforma súdnictva #Juraj Šeliga