Štát neplatil tlmočníkom, nepočujúci žiadajú ich návrat

Z dôvodu chýbajúcich tlmočníkov pre nepočujúcich na vládnych tlačových konferenciách protestovali v stredu pred Úradom vlády SR desiatky ľudí. Ako poukázal predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik, netlmočilo sa už dva týždne a tlmočníci za doterajšiu polročnú prácu nedostali ani zaplatené. Úrad vlády reagoval, že situáciu rieši. Premiér Igor Matovič údajne informácie o tomto probléme nemal.

02.09.2020 16:08
tlmočník nepočujúci protest Randušková Cehlárik Foto: ,
Účastníčka protestu a tlmočníčka Barbara Randušková a predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik počas vyjadrenia v rámci protestu nepočujúcich. 2. 9. 2020.
debata (47)

Žiadame okamžité obnovenie tlmočenia na Úrade vlády, povedal Cehlárik. Tvrdí, že Úrad vlády porušuje právo na prístup k informáciám, nepočujúci nerozumejú, čo sa na tlačových konferenciách deje a nedostávajú dôležité informácie. Predseda zväzu nepočujúcich poukázal na to, že situáciu je možné riešiť ústavnou žalobou. Takéto riešenie použijeme, len keď vyčerpáme všetky možnosti a budeme vidieť, že cesta je nepriechodná, doplnil pre TASR Cehlárik.

Na protestnej akcii nepočujúci žiadali aj okamžité vyplatenie odrobenej práce tlmočníkov. Za svoju prácu na Úrade vlády nedostali zaplatené od februára. Podľa Cehlárika boli tlmočníci doposiaľ trpezliví pre vážnosť situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Mikulec: Všetky služby budú tlmočníkom uhradené

Ministerstvo vnútra zaplatí za tlmočenie tlačových konferencií na Úrade vlády. Po rokovaní vlády to potvrdil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v reakcii na stredajší protest nepočujúcich. Vzniknutá situácia ho mrzí, no dnešný protest nepočujúcich vidí ako prehnanú reakciu.

„Všetky služby im budú uhradené,“ povedal Mikulec v súvislosti s požiadavkou Slovenského zväzu nepočujúcich o okamžité vyplatenie tlmočníkov. „Tlmočnícke služby boli, rovnako ako iné činnosti v rámci mimoriadnej situácie, brané ako záchranné práce,“ vysvetlil minister vnútra. Dodal, že balík finančných prostriedkov na tieto účely sa uvoľnil len minulý týždeň. „Čo najrýchlejšie sa snažíme všetko uhrádzať,“ ubezpečil tlmočníkov Mikulec.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že nemal informácie o tom, že by tlmočníci pre nepočujúcich nemali vyplatené faktúry. „Veľmi ma mrzí, čo sa stalo. Som z toho naozaj zhrozený,“ uviedol po rokovaní vlády Matovič.

Tlmočníci chodili na takmer všetky tlačovky, nemali však uzatvorenú žiadnu zmluvu s Úradom vlády, vysvetlil vedúci Úradu vlády SR Július Jakab. Tlmočnícke služby sme zastavili do momentu, kým nebudeme mať spoločne podpísanú zmluvu.

Tlmočníkov pre nepočujúcich pre tlačové konferencie spojené s krízovým štábom malo ešte vo februára zazmluvniť Ministerstvo vnútra SR. Podľa Jakaba teraz vznikol rozpor, keď ministerstvo nevedelo čo má a nemá platiť.

Jakab ozrejmil, že zmluva Úradu vlády SR je aktuálne vo finálnej podobe, situáciu by chceli vyriešiť do konca tohto týždňa. Predchádzajúca práca tlmočníkov bude podľa Jakaba vyplatená ministerstvom vnútra. Cehlárik poznamenal, že žiadnu zmluvu zväz s ministerstvom nepodpisoval.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #nepočujúci #tlmočník #Úrad vlády SR #vláda Igora Matoviča