Rybanič dostal za Kaliňákove účty podmienku a slohovú prácu

Trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave opätovne uznal bývalého zamestnanca banky i poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča za vinného. Platí jeho trojročný podmienečný trest za zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Rozhodol tak v stredu na verejnom zasadnutí senát KS, ktorý sa prípadom Rybaniča opätovne zaoberal na príkaz Najvyššieho súdu (NS) SR.

09.09.2020 10:49
debata (121)

Filip Rybanič si podľa obžaloby nezákonne pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka.

KS síce zrušil pôvodný rozsudok Okresného súdu Bratislava V z konca septembra 2018, avšak opätovne uložil Rybaničovi spomínaný trojročný podmienečný trest s odkladom na jeden rok. Zároveň mu uložil zákaz činnosti vykonávať zamestnanie, ktorého obsahom je bankové tajomstvo, na tri roky. KS teda rozhodol rovnako ako v júni 2019 a zrušil verdikt OS Bratislava V len v oblasti výroku o treste.

Rybanič po opustení súdnej miestnosti okrem iného povedal, že sa naďalej cíti nevinný a že podá opätovne mimoriadne dovolanie na NS SR. Na verejnom zasadnutí na KS sa okrem neho zúčastnil aj jeho obhajca Marek Para a exposlanec Národnej rady SR Jozef Rajtár. Tomu robil Rybanič v minulosti asistenta.

KS v Bratislave musel vytýčiť nový termín zasadnutia na základe rozhodnutia dovolacieho NS SR, ktorý 21. januára tohto roku zrušil rozsudok KS v Bratislave z konca júna 2019. NS SR zároveň prikázal KS v Bratislave, aby vec v potrebnom rozsahu znova prerokoval.

NS SR skonštatoval, že dovolanie Rybaniča vo vzťahu k namietanej okolnosti spočívajúcej v úprave skutku KS je opodstatnené, pretože ňou KS porušil zákaz zmeny k horšiemu. Navyše v dôsledku takéhoto postupu súdu došlo následne aj k nesprávnemu právnemu posúdeniu skutku.

Rybanič podal dovolanie na OS Bratislava V koncom vlaňajšieho leta prostredníctvom obhajcu Paru. Následne ho OS poslal na Krajskú prokuratúru (KP) v Nitre, ktorá Rybaničov prípad dozorovala. Potom bolo súdu doručené vyjadrenie KP v Nitre, ktoré OS Bratislava V zaslal obhajcovi. Po vykázaní doručenia nižší súd trestný spis spolu s dovolaním predložil na NS SR.

Senát KS koncom júna 2019 úplne nepotvrdil rozsudok OS Bratislava V, ktorý Rybaniča v septembri 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Podľa odvolacieho KS sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám.

KS nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Na rozdiel od pôvodného verdiktu sa však nemusel Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).

Podľa utorkového vyjadrenia Rybaniča analýzu zatiaľ nevypracoval a myslí si, že ju ani nebude musieť vypracovať.

121 debata chyba
Viac na túto tému: #Rober Kaliňák #Filip Rybanič