Pribudlo 186 prípadov. Počet obetí sa zvýšil na 38

, , 11.09.2020 10:05, aktualizované: 20:22

Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú na Slovensku od októbra opäť sprísniť. V piatok o tom po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR informoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO). Na zoznam takzvaných červených krajín pribudne Česko. Uplynulý deň potvrdili testy 186 novo infikovaných. Pribudlo aj jedno úmrtie. Počet mŕtvych sa zvýšil na 38.

Pribudlo ďalšie úmrtie na COVID-19. Infekcia má 38 obetí

Na Slovensku pribudlo ďalšie, v poradí 38. úmrtie v súvislosti s ochorením COVID-19. „Zosnulý je 65-ročný muž, ktorý skonal 5. septembra vo Fakultnej nemocnici v Nitre, pitva potvrdila úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19,“ potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Opäť sa sprísnia podmienky pre organizovanie hromadných podujatí. V exteriéri sa ich v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. Takáto situácia má byť aj v hlavnom meste Bratislava. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí.

Od stredy 16. septembra bude zakázané organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, výnimkou sú svadby a posedenia po pohreboch.

Od začiatku októbra by sa mal päťnásobne znížiť maximálne povolený počet divákov aj na športových podujatiach. Sprísnia sa aj podmienky pre športové kempy.

Pribudli červené zóny

Na zoznam červených zón budú patriť celý okres Bratislava a okresy Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa. Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou.

Autor: MZ SR

Pandemická komisia odporúča zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.

Zo záverov pandemickej komisie takisto vyplýva rozšírenie tzv. červených krajín, kam pribudne aj Česká republika. Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko. Novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada.

Slovensko by mohlo tiež uzavrieť svoju hranicu s Ukrajinou. Krajčí navrhne opatrenie ústrednému krízovému štábu.

Zoznam rizikových regiónov podľa pandemickej komisie:

  • Česko: Praha, Stredočeský kraj, Jihočeský krah, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Kralovehradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj, Plzenský kraj
  • Rakúsko: Viedeň, Tirolsko, Vorarlberg
  • Maďarsko: Budapešť, Fejér, Hajdú- Bihar, Pest
  • Poľsko: Malopoľské vojvodstvo
  • Slovensko: Bratislavský kraj

Rúška v školách

Povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020. V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok vysoko odporúčané. Informoval o tom ďalej minister zdravotníctva.

„Vyhodnotili sme toto opatrenie ako veľmi efektívne, napokon, nasledovali ho aj iné krajiny,“ upozornil minister. „Keďže situácia na Slovensku vôbec nie je stabilizovaná, práve naopak, považujeme za dôležité túto povinnosť predĺžiť minimálne do konca septembra,“ povedal.

Krajčí: Druhá vlnu pandémie spúšťajú na Slovensku najmä kontakty mladých

Počty nakazených novým koronavírusom na Slovensku podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) prudko rastú. Druhú vlnu pandémie majú spúšťať najmä sociálne kontakty mladých ľudí. Podľa infektológa a člena Pandemickej komisie vlády SR Pavla Jarčušku však krajina nie je vo fáze nekontrovateľného komunitného šírenia.

„Situácia je horšia ako pred týždňom, koronavírusová infekcia sa nám začína rozmáhať vo viacerých častiach Slovenska,“ povedal Krajčí. Poukázal na to, že ako červených je označených už deväť regiónov. Minulý týždeň to boli dva. V zasiahnutých regiónoch treba podľa šéfa rezortu zdravotníctva prijímať cielené opatrenia, aby sa nemuseli prijímať celoplošné. Analýza pacientov ukázala, že jedna tretina nakazených sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Pôvod niektorých sa dohľadať nevie.

„Máme momentálne taký počet infikovaných, ako sme nemali ani v prvej vlne. Našťastie, počty hospitalizovaných meškajú za týmito infekciami. Zdá sa, že meškajú pravdepodobne pomalším tempom ako v prvej vlne,“ skonštatoval Krajčí. Vysvetlil, že je to tým, že najviac prípadov je medzi mladými. „Druhú vlnu spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí na diskotékach, v nočných kluboch, zábavách. Vrátili sa z táborov, rôznych podujatí, športových kempov,“ poznamenal. Upozornil, že s najväčšou pravdepodobnosťou, keď sa niečo neurobí s trendom počtu pozitívnych, tak aj hospitalizovaných a úmrtí môže pribúdať.

Nitra svieti na červeno

Celý okres Nitra bude od soboty 12. septembra najmenej do konca septembra v súvislosti s pandémiou koronavírusu zaradený do červenej zóny. Platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych, spoločenských a iných podujatí s účasťou nad 500 osôb v exteriéri a 250 osôb v interiéri. Platí tiež zákaz organizovania podujatí od 23:00 do 6:00 s výnimkou svadieb a pohrebných obradov. Zakázané sú návštevy v nemocniciach, v interiéroch zariadení sociálnej starostlivosti a účinnosť nadobúdajú aj ďalšie obmedzenia.

O zaradení okresu do červenej zóny rozhodol krízový štáb Okresného úradu v Nitre, ktorý akceptoval odporučenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre. Za nerešpektovanie opatrení hrozí pokuta vo výške do 20-tisíc eur. Hygienici podľa hovorcu nitrianskej radnice Tomáša Holúbka pripravujú manuál, ako postupovať v aktuálnej situácii. Budú v ňom zhrnuté opatrenia, ktoré musia od soboty dodržiavať právnické a fyzické osoby, podnikatelia, usporiadatelia kultúrnych podujatí a športových akcií.

Za štvrtok pribudlo v okrese Nitra deväť pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, celkový počet infikovaných v meste Nitra dosiahol číslo 203 a v celom okrese 434.

Koronavírus potvrdili v zariadení pre seniorov

V zariadení pre seniorov v Drienovci v okrese Košice-okolie evidujú u jedného zamestnanca nákazu novým koronavírusom. Pre TASR to potvrdila riaditeľka zariadenia Judita Juhásová.

„Postupujeme podľa pokynov Úradu verejného zdravotníctva SR. Ostatní zamestnanci aj klienti sú v poriadku – nejavia žiadne známky ochorenia,“ uviedla Juhásová s tým, že majú 80 klientov. V zariadení pre seniorov a špecializovanom zariadení platí od štvrtka zákaz návštev.

Poskytovateľ sociálnych služieb nezisková organizácia Patria sa nachádza v areáli bývalých Drienoveckých kúpeľov a patrí do kategórie neverejných poskytovateľov.

Viac ako 4 000 testov

Na Slovensku pribudlo 186 nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Celkovo evidujeme 5 252 pozitívne testovaných na koronavírus. Počas uplynulého dňa urobili spolu 4 266 testov. Informovalo o tom na svojej stránke Národné centrum zdravotníckych informácií. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 80 pacientov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 117 pacientov, potvrdené ochorenie Covid-19 má 94 ľudí. Na JIS je 15 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje osem pacientov.

Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti, najviac ľudí bolo pozitívnych na COVID-19 v okresoch Bratislava (38), Trnava (12), Tvrdošín (11), Dunajská Streda (11), Nitra (9), Nové Zámky (8), Galanta (7), Trenčín (6), pozitívne testy boli aj v okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Ilava, Komárno, Košice, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poprad, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senec, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Šaľa, Topoľčany, Trebišov, Vranov nad Topľou a Žilina.

Pozitívne testy malo 96 žien a 90 mužov vo veku od 1 do 89 rokov. Počet potvrdených úmrtí je nezmenený na čísle 37, aktívnych prípadov na Slovensku evidujeme 2 134.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Košice #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku