Lipšic je rád, že vyšetrovanie prípravy jeho vraždy má opäť v rukách NAKA

Advokát Daniel Lipšic uvítal, že potom, čo vyšetrovanie prípravy vrážd jeho osoby, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku a prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho prevzala opätovne Národná kriminálna agentúra (NAKA), sa začalo dôsledné vyšetrovanie.

25.09.2020 14:12
debata (31)

Zároveň vyslovil presvedčenie, že vyšetrovanie bude úspešné smerom k objednávateľovi vrážd. Lipšic tak reagoval na nedávne obvinenie Dušana K. a jeho následné zobratie do väzby.

„Na jednej strane som rád, že po tom, ako prípad prípravy úkladných vrážd prevzala opätovne NAKA z Inšpekcie Ministerstva vnútra SR, tak sa naozaj začalo dôsledné vyšetrovanie, ktoré akoby potvrdzovalo, že tých verzií, kto by mal byť vykonávateľom vraždy, bolo viac,“ povedal obhajca.

Podľa jeho slov to znamená, že právoplatne odsúdený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej – Zoltán Andruskó oslovil viacero osôb a jednou z nich bol aj Dušan Kracina.

„Ja len verím, že od Zoltána Andruskóa smerom k vykonávateľom vyšetrovanie bude úspešné, ale že rovnako úspešné bude vyšetrovanie smerom od Andruskóa nahor. To znamená k osobe objednávateľa, ktorý mal úplne preukázateľný motív aj zdokumentovateľný, jednak aj na jednotlivých trestných stíhaniach, ale aj na komunikácii v aplikácii Threema,“ zdôraznil Lipšic.

Dušana Kracinu obvineného v kauze príprav vrážd Žilinku a Lipšica budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom v stredu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Sudca rozhodol o jeho vzatí do väzby z dôvodnej obavy pokračovania v trestnej činnosti, ako aj z dôvodnej obavy úteku obvineného. NAKA Dušana Kracinu zadržala v rámci akcie Objednávka v pondelok. Na trestnom čine sa mal zúčastniť ako objednávateľ.

VIDEO: Kracina ide do väzby. Rozhodol hlas ulice, tvrdí obhajca.

Video

Z príprav vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Prijať ju mala Alena Zsuzsová.

Dušan Kracina sa objavil v kauze vraždy novinára Kuciaka. Odsúdený Andruskó tvrdil, že ho navštívil v mene nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Mal mu oznámiť, že v súvislosti s vraždou hľadajú v Maďarsku bieleho koňa.

Žilinka a Šufliarsky sú presvedčený, že motívom objednávky bola ich práca a Lipšic je presvedčený, že objednávateľom bol podnikateľ Marian Kočnera.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Daniel Lipšic #NAKA