Ak vláda nevyhlási núdzový stav nanovo a jasnejšie, Smer sa obráti na Ústavný súd

, 01.10.2020 14:16, aktualizované: 17:25
SMER fico blanár blaha
Zľava: Podpredseda Juraj Blanár, predseda Robert Fico a podpredseda Ľuboš Blaha počas tlačovej besedy. Autor: ,

Vláda by mala zrušiť rozhodnutie o núdzovom stave, vyhlásiť ho nanovo s jasnými dôvodmi a uviesť, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie. Ak tak neurobí ešte vo štvrtok, Smer sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR, aby preveril možnú protiústavnosť vyhlásenia núdzového stavu.

Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda Smeru Robert Fico. Kritizoval tiež, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy. Očakáva, že sa k tomu vyjadrí prokuratúra či polícia.

VIDEO: Fico: Matovič vyhlásil núdzový stav, lebo sa bojí ľudí.

Šéf Smeru od vlády očakáva, že uznesenie o vyhlásení núdzového stavu doplní aj o to, či je núdzový stav vyhlásený na celé územie alebo nie. „Nie je zrejmé, ako sa vláda vysporiadala s obmedzením základných práv, o ktorých hovorí ústava,“ doplnil. Dodal, že vláda prijala núdzový stav preto, lebo chce „chrániť sama seba“. V Českej republike pri vyhlasovaní núdzového stavu podľa Fica presne pomenovali, na aké ľudské práva sa vzťahujú obmedzenia.

Fico tiež poukázal na to, že za trestné činy spáchané počas núdzového stavu hrozia prísnejšie tresty. Ak dôjde na protestnom zhromaždení napríklad k potýčkam s políciou, môže sa začať stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu útoku na verejného činiteľa, a podľa Fica hrozí za to počas núdzového stavu trest 12 až 15 rokov alebo doživotie. Upozorňuje, že môže dôjsť k viacerým situáciám, ktoré budú viesť k drastickým trestom.

Na Slovensku oddnes platí núdzový stav. Vláda v stredu 30. septembra schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu. Núdzový stav platí zatiaľ na dobu 45 dní.

Šeliga: Vláda vyhlásením núdzového stavu neobmedzila ľudské práva a slobody

Vláda vyhlásila núdzový stav bez toho, aby obmedzila základné ľudské práva a slobody. Uviedol to podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) s tým, že vláda len umožnila hospodársku mobilizáciu a nelimituje právo zhromažďovať sa. Reagoval tak na tvrdenie predsedu opozičného Smeru Roberta Fica, že vláda vyhlásila núdzový stav v rozpore s ústavou, pričom nešpecifikovala, aké ľudské práva obmedzila.

V uznesení vlády o vyhlásení núdzového stavu neboli podľa Šeligu špecifikované žiadne obmedzujúce opatrenia týkajúce sa ľudských práv. Tvrdí, že bol vyhlásený tak, ako to príslušný ústavný zákon ustanovuje. „Táto vláda paradoxne chráni práva ľudí tým, že vyhlásila všeobecný núdzový stav,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii. Dodal, že sa nelimituje právo zhromažďovať sa, či právo štrajkovať, avšak treba sa riadiť opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR. „Nikto nezakazuje komukoľvek protestovať hoc aj proti vláde Igora Mataoviča,“ dodal.

Vláda podľa Šeligu vyhlásením núdzového stavu umožnila okresným úradom operatívne reagovať na situácie vo svojom regióne. V rámci hospodárskej mobilizácie môže využiť napríklad prostriedky zo štátnych hmotných rezerv alebo prikázať svojim pracovníkom zostať pracovať dlhšie.

Podpredseda parlamentu reagoval aj na kritiku Fica, že ľuďom hrozia vysoké sadzby sa trestné činy v čase núdzového stavu. Šeliga tvrdí, že vyššie sadzby sú v takýchto situáciách možné pre potrebu zvýšenej spoločenskej ochrany. „Ale neznamená to, že trestný zákon nepamätá na to, aby nikto nebol neprimerane trestaný,“ povedal s tým, že sudca stále môže korigovať trestnú sadzbu a znížiť ju.

Fico podľa neho nebezpečne zavádza, keď hovorí, že vláda vyhlásila núdzový stav nesprávnym spôsobom a že sa bojí ľudí, preto ich obmedzuje na ľudských právach cez trestný zákon.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Robert Fico #núdzový stav #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku