Čaputová víta testovanie na hraniciach i v okresoch, upozorňuje na nemocnice

Prezidentka Zuzana Čaputová podporuje zavedenie testovania na koronavírus na slovenských hraniciach. Povedala to na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády SR Igorom Matovičom (OĽaNO). Ako dodala, oceňuje aj pravidelné testovanie antigénovými testami v domovoch sociálnych služieb či testovanie zdravotníckych pracovníkov.

04.11.2020 10:42 , aktualizované: 11:18
matovič čaputová Foto: ,
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie k záverom ich utorkového stretnutia.
debata (146)

Víta tiež možnosť bezplatného testovania v okresných mestách. Pozitívne vníma aj to, že druhé kolo testovania sa uskutoční iba v najzasiahnu­tejších okresoch. Na utorkovom stretnutí požiadala premiéra Matoviča, aby sa zvýšená pozornosť venovala nemocniciam.

„Na Slovensku stav zdravotníctva nie je v dobrej kondícii a čelí neobvyklému náporu,“ zdôraznila Čaputová. Kľúčový je podľa nej zdravotnícky personál, preto oceňuje pravidelné antigénové testovanie. Vedenie nemocníc však podľa nej upozorňuje aj na ďalšie problémy týkajúce sa manažmentu pacientov a pracovných síl.

VIDEO: Stretnutie prezidentky a premiéra.

Video

Celoplošné testovanie, ale aj limity a obmedzenia podľa prezidentky prinášajú efekt. „Napriek tomu nemôžeme podľahnúť falošnej nádeji, preto plne podporujem všetky výzvy, ktoré smerujú k zodpovednému správaniu sa,“ dodala. Ocenila tiež, že nové opatrenia zohľadňujú odporúčania vedcov a odborníkov.

Hlava štátu verí, že druhé kolo testovania sa zrealizuje dobre s dostatočným počtom zdravotníkov, dobrovoľníkov a zvládnu ho Ozbrojené sily (OS) SR aj samosprávy. „Volili sme takú formu, aj vzhľadom na extrémne vyčerpanie hlavne príslušníkov OS SR a nasadenie týchto ľudí, aby sme (testovanie) urobili v čo najvyššom počte regiónov, ale zároveň tam, kde to má ešte naozaj významný epidemiologický význam,“ vysvetlil predseda vlády.

Na druhé kolo testovania bude dosť zdravotníkov, tvrdí premiér

„Nebojíme sa, že by sme mali nedostatok zdravotníckeho personálu, ktorí by prišli pomôcť na druhé kolo testovania,“ komentoval predseda vlády s tým, že pomoc v prvom kole počas uplynulého víkendu poskytlo okolo 15 000 zdravot­níkov. Zdôvodnil to tým, že v druhom kole testovania bude o 40 percent menej odberových tímov, a teda aj o 40 percent menší tlak na zabezpečenie zdravotníckeho personálu.

Uviedol, že už počas prvého kola testovania mali na konci „pretlak“ síl. „Tak, ako nám v piatok ráno ešte chýbalo 40 percent odberových tímov nevybavených zdravotníckym personálom, tak v sobotu sme mali pretlak 20 až 30 percent ľudí navyše, ktorých sme už nemali kam umiestniť do odberových tímov,“ povedal.

Podľa Matoviča sa na celoplošnom testovaní zúčastnilo asi 95 percent ľudí, ktorí na ňom boli očakávaní.

Premiér poznamenal, že Slovensko ide do veľmi ťažkého obdobia. S hlavou štátu sa chce na túto tému stretávať podstatne častejšie. Kým Slovensko bude mať vakcínu, bude to podľa premiéra ešte boj na niekoľko mesiacov. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová mu podľa jeho slov oznámila, že prvé dávky vakcíny proti koronavírusu bude mať Slovensko približne v januári, ale aj to len v obmedzených množstvách.

146 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Zuzana Čaputová #koronavírus #antigénové testy #celoplošné testovanie