Dušan Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa vzdal svojej funkcie. Novinárom to oznámil podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO). Prečítal im list, ktorým Kováčik parlamentu svoje rozhodnutie oznámil. Kováčik list napísal 10. novembra. Termín voľby nového šéfa špeciálnej prokuratúry zatiaľ neurčili.

12.11.2020 12:18, aktualizované: 17:05
Dušan Kováčik, špeciálny prokurátor Foto: ,
Dušan Kováčik
debata (114)

„Dnes bolo NR SR doručené vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora s nasledovným textom: ‚S ohľadom na skutočnosť, že uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z 25. októbra o vzatí do väzby mojej osoby nadobudlo právoplatnosť, týmto sa podľa ustanovení zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry vzdávam funkcie špeciálneho prokurátora,‘“ priblížil Grendel. Osobne si myslí, že Kováčik v tejto situácii urobil to najrozumnejšie, čo mohol.

Dodal, že z rozhodnutia Kováčika vyplýva, že NR SR bude musieť vypísať novú voľbu špeciálneho prokurátora. O termínoch a ďalších krokoch budú podľa jeho slov verejnosť informovať. Nepredpokladá však, že by sa voľba spojila s voľbou nového generálneho prokurátora. „Je to nová informácia, musíme si s kolegami sadnúť tak, aby to bolo všetko na poriadku a v súlade so zákonmi a termínmi, ktoré zákony predpokladajú,“ uviedol.

Dušan Kováčik je momentálne väzobne stíhaný. Okrem iného je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Podľa medializovaných informácií sa podozrenia voči nemu netýkajú len kauzy bratislavskej zločineckej skupiny takáčovcov. Je tiež obvinený, že mal pomáhať mariť vyšetrovanie prípravy vraždy vyšetrovateľa NAKA. Okrem iných sa mal na tejto príprave vraždy podieľať aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Prezidentka považuje rozhodnutie Kováčika za logické

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje rozhodnutie Dušana Kováčika vzdať sa funkcie špeciálneho prokurátora za logické vzhľadom na závažnosť obvinení, ktorým čelí. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Poznamenal, že prezidentka už v prvej reakcii uviedla, že by sa Kováčik mal vzdať postu.

OĽANO: Z funkcie špeciálneho prokurátora odišiel človek podozrivý z korupcie

Z funkcie špeciálneho prokurátora, ktorý mal bojovať proti najzávažnejším formám kriminality, odstúpil človek podozrivý z korupcie, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vyhlásilo to hnutie OĽANO v súvislosti s tým, že sa Dušan Kováčik vzdal funkcie špeciálneho prokurátora.

„Do tohto stavu nás doviedol právny štát v réžii Fica a Pellegriniho. Hnutie OĽANO vytrvalo poukazovalo na podozrivé zastavovanie vyšetrovania najväčších korupčných káuz, ako Gorila, Hlas podobný Ficovi a množstvo ďalších,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO. Podľa hnutia je evidentné, že pri týchto kauzách museli mať rôzne osobnosti najvyššie politické krytie. Dodalo, že aj preto by mali predstavitelia bývalej vládnej garnitúry v politike skončiť.

Hnutie Sme rodina berie na vedomie rozhodnutie špeciálneho prokurátora. „Veríme, že pod vedením nového špeciálneho prokurátora sa boj proti najzávažnejším formám zločinu posunie na vyššiu úroveň,“ uviedlo.

Kolíková: Rozhodnutie Kováčika nie je žiadne prekvapenie

Rozhodnutie Dušana Kováčika vzdať sa funkcie špeciálneho prokurátora nie je žiadne prekvapenie. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). TASR jej stanovisko poskytol hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.

Ministerka sa nazdáva, že Kováčik mal toto rozhodnutie urobiť už skôr. „Pri tak závažných obvineniach je dôležité z hľadiska dôveryhodnosti inštitúcií, aby osoba, ktorá je na čele takejto inštitúcie, urobila takéto rozhodnutie, aj keď je to nepríjemné. A nesúvisí to vôbec s tým, či bola preukázaná vina. Súvisí to jednoducho s tým, že tá dôveryhodnosť inštitúcie padá dole,“ poznamenala.

Šeliga odhaduje voľbu špeciálneho prokurátora na začiatok roka 2021

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) odhaduje, že voľba špeciálneho prokurátora v parlamente by mohla byť v januári alebo februári 2021. Odchodom Dušana Kováčika z funkcie špeciálneho prokurátora sa podľa neho začala naplno čistiť prokuratúra.

„Tento pán bol zametač, ktorý 61 prípadov zamietol pod koberec. Najzávažnejšie kauzy ako Gorila a ďalšie nevyšetroval,“ reagoval na Kováčika na štvrtkovej tlačovej konferencii. „Je podozrivý, že sa stretával aj s politikmi a snažil sa ovplyvňovať kauzy, prokuratúru i políciu,“ dodal.

Voľbu by mal vyhlásiť predseda parlamentu. Podľa Šeligu ju pravdepodobne vyhlási v jeho zastúpení podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO). „Následne bude primeraný čas, okolo mesiaca, aby sa kandidáti mohli prihlásiť, následne bude plynúť 20-dňová lehota na zverejnenie životopisov a potom prebehne verejné vypočutie,“ informoval podpredseda NR SR.

„Paradoxom prípadu Kováčik je, že spravodlivosť na Slovensku má väčší priestor bez svojho špeciálneho prokurátora, ako mala s ním. Je smutné, že sme asi jediná krajina v EÚ, kde máme špičky polície a prokuratúry obvinené z tých ťažkých trestných činov, ktoré mali podľa zákona stíhať,“ reagovala predsedníčka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová. „Naďalej si myslím, že tieto prípady mali aj politické krytie. A že tí, ktorí nesú zodpovednosť za tento stav počas vlád starého a nového Smeru, nemajú dnes v politike čo hľadať,“ zdôraznila.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Funkčné obdobie špeciálneho prokurátora je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

Kandidátov na špeciálneho prokurátora môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

Baránik: Kováčik bol symbolom korupcie

Dušan Kováčik ako špeciálny prokurátor bol podľa strany SaS symbolom skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu za vládnutia Smeru. Poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS) podotkol, že už dávno nemal čo robiť na špeciálnej prokuratúre a je dobrou správou, že vo funkcii skončil.

„Ak by sme vytrvali v prijatej zákonnej úprave prokuratúry, nemuseli sme sa prosiť mafiánovi, aby odstúpil. Medializované informácie, podľa ktorých mal byť v pravidelnom kontakte s Norbertom Bödörom, skrze ktorého naňho vplýval Marian Kočner, dokazujú, že tento človek nemal na špeciálnej prokuratúre už dávno čo robiť,“ skonštatoval Baránik. Očista prokuratúry je podľa neho nevyhnutná a nedokazuje to len prípad špeciálneho prokurátora.

Vetrák požiadal o dohodu na expresnom odchode Kováčika z funkcie

Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák požiadal predsedu parlamentu o dohodnutie odchodu Dušana Kováčika z funkcie špeciálneho prokurátora v expresnom termíne. Deklaroval, že urobia všetko pre to, aby sa voľba jeho nástupcu spustila čo najskôr. Vetrák o tom informoval po štvrtkovom rokovaní výboru.

„Keďže je nemysliteľné, aby Dušan Kováčik vykonával z väzby funkciu špeciálneho prokurátora, požiadal som dnes po rokovaní na Ústavnoprávnom výbore NRSR predsedu parlamentu o dohodnutie odchodu Dušana Kováčika z funkcie v expresnom termíne,“ priblížil Vetrák.

Rada prokurátorov hodnotí pozitívne, že sa Kováčik vzdal funkcie

Rada prokurátorov hodnotí pozitívne, že sa Dušan Kováčik vzdal funkcie špeciálneho prokurátora. Pre TASR to uviedol jej predseda Juraj Purgat s tým, že prokurátorská rada ho k tomu predtým vyzvala.

„Keďže máme oprávnenie navrhovať kandidáta na funkciu špeciálneho prokurátora, po uvoľnení tejto funkcie zasadneme a určíme si postup. O všetkom budeme verejnosť informovať,“ doplnil Purgat.

Na vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora ho predtým vyzvala okrem Rady prokurátorov aj prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková, Etická komisia prokuratúry a zároveň aj viacerí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.

114 debata chyba
Viac na túto tému: #Dušan Kováčik #Gábor Grendel
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy