Za korupciu na žilinských súdoch uložil súd prevažne podmienky

04.12.2020 10:33, aktualizované: 10:47
veľký fero f. tóth súd
Na snímke hlavný obžalovaný František Tóth alias Veľký Fero sedí v pojednávacej miestnosti na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v piatok 4. decembra 2020. Autor: ,

V kauze korupcie na žilinských súdoch dnes Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uznal za vinných všetkých piatich obžalovaných. Trojici obžalovaných, a to konkrétne Františkovi T. známemu ako „Veľký Fero“, Ľubošovi M. a Františkovi Salingerovi známemu ako „Malý Fero“ uložil súd podmienečné tresty.

V prípade Antona B. súd uložil súhrnný nepodmienečný trest v dĺžke tri roky, keďže obžalovaný si už odpykáva trest v inom prípade. Patrikovi M. súd uložil finančný trest. Pätica sa na predošlom pojednávaní 20. novembra priznala k trestným činom prijímania úplatku a podplácania.

V prípade Tótha súd uložil trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na päť rokov. Takisto má zaplatiť pokutu 100-tisíc eur. Pokiaľ by tak neurobil, súd ako náhradný trest určil dva roky väzenia. Ľubošovi M. súd vymeral tri roky väzenia s odkladom na dva roky. Takisto má zaplatiť finančný trest vo výške 10-tisíc eur. Náhradný trest v prípade nezaplatenia predstavuje šesť mesiacov vo väzení. V prípade Františka S. označovaného za príslušníka žilinského podsvetia uložil súd trest dva roky väzenia s odkladom na tri roky bez finančnej pokuty. Finančný trest v prípade Patrika M. súd vyčíslil na 8-tisíc eur. V prípade nezaplatenia by ho čakalo 12 mesiacov väzenia.

František Tóth a Ľuboš M. čelili v tomto prípade obžalobe pre trestné činy prijímania úplatku a zvyšní obžalovaní obžalobe z podplácania. Podľa prokuratúry „Veľký Fero“ a Ľuboš M. vo viacerých prípadoch preberali finančné dary v hodnote tisícov až desaťtisícov eur, ktoré neskôr poskytovali sudcom žilinských súdov. Tí mali za finančné čiastky ovplyvniť rozhodnutia v prejednávaných veciach. Išlo napríklad o rozhodnutia o prepustení z väzby, o podmienečnom prepustení z výkonu trestu a tiež zabezpečenie oslobodenia spod obžaloby. Finančné prostriedky za týmto účelom im v niektorých prípadoch dali práve Patrik M., Anton B. a František S.

Sudcovia, ktorí podľa policajného vyšetrovania finančné čiastky preberali, sú stíhaní v rámci akcie Plevel.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Žilina #súd #korupcia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku