Strany dostali prvé peniaze za voľby. OĽaNO 9,6 milióna, Smer 7 miliónov

Politické strany už získali prvé finančné príspevky za výsledok v parlamentných voľbách z februára 2020.

03.01.2021 09:00
debata (85)

Za uplynulý rok im Ministerstvo financií SR vyplatilo spolu 35.181.881,28 eur. Najviac, zhruba 9,6 milióna eur, získal víťaz volieb hnutie OĽANO. Nárok na štátny príspevok má strana, ktorá získala vo voľbách aspoň tri percentá hlasov. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Hnutie OĽANO získalo podľa rezortu financií 9.628.588,52 eur. „Všetky peniaze v súlade so zákonom míňame na politickú činnosť, alebo na kampane do volieb. Všetko si hradíme z týchto peňazí zo štátneho rozpočtu, aby sme nemuseli byť zaviazaní žiadnemu oligarchovi či finančnej skupine,“ povedal pre TASR predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že všetky informácie sú zverejnené vo výročnej správe. Hnutie deklaruje, že neprijíma žiadne dary ani pôžičky, preto podľa Šipoša fungujú z peňazí, ktoré získali za volebný výsledok.

Strana SaS dostala zatiaľ za výsledok volieb do Národnej rady (NR) SR 2.470.091,72 eur. „Strana SaS má stanovený mesačný rozpočet, ktorého najvyššie položky tvoria osobné náklady, náklady na regióny, prenájom priestorov a kancelárií, reklamné náklady, billboardové kampane, náklady v súvislosti s vozidlami a služby,“ opísal pre TASR generálny manažér SaS a poslanec parlamentu Roman Foltin. „Raz ročne zvykneme usporadúvať kongres, programovú konferenciu a celoslovenské stretnutie krajských a okresných predsedov. Tento rok sa však nič z toho pre koronavírus neuskutočnilo,“ doplnil.

Príjmy SaS tvoria podľa Foltina okrem štátneho príspevku aj členské príspevky a dary a iné bezodplatné plnenie. „Strana nemá žiadneho sponzora/donora, najviac prostriedkov pochádza práve zo štátneho príspevku. Dary pochádzajú najmä od našich členov, ktorí stranu finančne podporili práve počas kampane,“ vysvetlil. Na webe strany sú podľa Foltina zverejnené správy o čerpaní prostriedkov počas kampaní, ako i audítorské správy z posledných rokov.

Strana Za ľudí získala za výsledok volieb 2.290.145,81 eur. „Väčšinu tejto sumy sme minuli na úhradu pôžičiek našim veriteľom. Zvyšok ide na chod strany,“ uviedlo pre TASR tlačové oddelenie strany. Za ľudí získala peniaze na svoje financovanie z pôžičiek a darov. „Celková suma pôžičiek predstavovala 3,25 milióna eur a dary strana prijala vo výške približne 130.000 eur. Väčšinu sumy z pôžičiek strana už splatila,“ priblížila strana. Všetky údaje majú byť súčasťou auditu a výročnej správy za rok 2020. Za ľudí deklaruje, že informácie o svojom financovaní zverejňuje na webe strany.

Hnutie Sme rodina získalo za výsledok parlamentných volieb zatiaľ 3.266.463,43 eur. Na otázky TASR o využití prostriedkov hnutie dosiaľ neodpovedalo.

Opozičný Smer-SD dostal druhý najvyšší príspevok, a to 7.077.473,13 eur. ĽSNS získala 3.175.140,15 eur. „Všetky informácie zverejňuje naša strana vo výročnej správe,“ zareagoval hovorca strany Ondrej Ďurica.

Peniaze majú aj neparlamntné strany

Nárok na štátny príspevok za výsledok parlamentných volieb z februára 2020 získali aj politické strany, ktoré sa do Národnej rady nedostali. Financie sa totiž vyplácajú všetkým stranám, ktoré získali vo voľbách aspoň tri percentá hlasov. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Príspevok dostalo napríklad KDH. Podľa ministerstva financií dostalo hnutie v roku 2020 1.555.883,65 eura. „Príspevok sme použili na fungovanie a propagáciu hnutia a splatenie pôžičiek od fyzických osôb počas ostatnej volebnej kampane,“ priblížil pre TASR Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH. Doplnil, že všetky dary za uplynulé roky majú zverejnené na webe.

Koalícia Progresívne Slovensko (PS) a Spolu dostala zatiaľ 3.175.140,15 eura. „Strana Spolu dostala jednorazový príspevok za hlasy vo výške 1,09 milióna eur, ktorý použila na vrátenie pôžičiek, ktoré si od členov zobrala na financovanie volebnej kampane do NR SR 2020. Taktiež sme v rámci príspevku na činnosť dostali tento rok 68 516 eur, ktoré boli použité na fungovanie kancelárie strany, a to mzdy päťčlennej kancelárie, nájom priestorov, nákup kancelárskeho vybavenia,“ vysvetlil pre TASR hovorca Spolu Matej Bučko. Doplnil, že strana dostala po parlamentných voľbách dary v hodnote 42.000 eur. „Najväčší darca bol člen predsedníctva Martin Pekár. Taktiež má strana pravidelný príjem z členského, ktoré je približne na úrovni 2500 eur mesačne,“ ozrejmil Bučko. PS na otázky o využití financií dosiaľ neodpovedalo.

SNS dostala za volebný výsledok zatiaľ 1.057.811,53 eura, strana deklaruje, že financie používa v súlade so zákonom o politických stranách. Volebná strana Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) dostala príspevok vo výške 1.307.160,86 eura. „Príspevok sme použili na zabezpečenie fungovania strany, čiže prenájom priestorov, zabezpečenie technického vybavenia, mzdu zamestnancov, na menšie podujatia a online reklamu. Po voľbách sme dary nedostali,“ uviedol pre TASR tajomník strany Gábor Nászaly.

Za volebný výsledok dostala štátny príspevok aj strana Dobrá voľba. V roku 2020 jej rezort financií vyplatil 1.023.572,55 eura.

85 debata chyba
Viac na túto tému: #Politické strany